Stroną postępowania był mężczyzna, który starał się o wcześniejszą emeryturę z tytułu pracy w szczególnych warunkach, ale ZUS do stażu pracy w gospodarstwie rolnym rodziców nie zaliczył mu pracy podczas jego nauki w szkole średniej. Wówczas odwołał się do sądu, ale ten nie dał mu wiary. Zwrócił uwagę, że kontynuował on naukę w szkole, która była oddalona od jego miejsca zamieszkania o ponad 40 km, zaś dojazdy do niej w jedną stronę zajmowały mu 1,5 godziny. Okazało się również, że gospodarstwo nie stanowiło głównego źródła utrzymania rodziny, ponieważ rodzice byli na umowach o pracę, zaś gospodarstwem zajmowali się dziadkowie. Sąd potraktował zajęcia mężczyzny w gospodarstwie jako doraźną pomoc w pracach rolniczych. Podkreślił, że nie ma podstaw do uznania, że pomoc ta miała charakter stały w wymiarze czasu pracy koniecznym przy prowadzeniu gospodarstwa rolnego, a także niezbędnym do jego prawidłowego funkcjonowania.
SA za podstawę swoich rozważań przyjął art. 10 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (t.j. DzU z 2020 r,. poz. 53 ze zm.). Umożliwia on na włączanie okresów prowadzenia gospodarstwa i pracy w nim, gdy j...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Uczeń bez stażu w KRUS i ZUS. Wyrok sądu
Uczniowie szkół oddalonych od miejsca zamieszkania w świetle prawa nie wykonują stałej pracy w gospodarstwie. Ich głównym zajęciem jest bowiem nauka. Nie może więc być mowy, by czas nauki połączony z pomocą w gospodarstwie wliczać do okresu pracy – orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie w wyroku z 12 grudnia 2019 r. (sygn. akt III AUa 975/18).