Według wstępnych danych Eurostatu, biorąc pod uwagę rzeźnie podlegające obowiązkowi sprawozdawczemu, całkowita produkcja mięsa wołowego, wieprzowego, drobiowego oraz baraniny zmniejszyła się o 1,7 mln t (4%) do 41,25 mln t w porównaniu z 2021 r.
Wysokie koszty pasz, straty ekonomiczne dla producentów i niższa liczba zwierząt spowodowały zmniejszenie liczby ubijanych zwierząt w większości państw członkowskich Unii. Było to szczególnie widoczne w przypadku świń, których wg Eurostatu w 2022 r. w rzeźniach ubito rok do roku o 12,7 mln mniej. Największe spadki odnotowano w Niemczech, Belgii i Rumunii. Całkowita produkcja wieprzowiny we Wspólnocie spadła o nieco ponad 1,3 mln t (5,7%) do 22,1 mln t, najniżej od 2014 r. Tylko w bardzo małych państwach producenckich, takich jak Łotwa, Grecja i Luksemburg, produkcja wieprzowiny wzrosła w porównaniu z poprzednim rokiem.
Drób był drugim najważniejszym rodzajem mięsa w UE. Ale i tu po latach wzrostu nastąpił spadek produkcji – o 1,7% do 12,13 mln t. Ptasia grypa i wysokie koszty produkcji dały się w tym przypadku we znaki producentom. Chociaż Hiszpania i Polska wyprodukowały więcej drobiu n...