Możliwość konkurencji na wewnętrznym rynku
4 lutego br. do parlamentu UA trafił projekt ustawy o zniesieniu VAT, gdyż krajowe produkty spożywcze nie będą mogły konkurować z tańszymi produktami importowymi z UE. VAT miałby być zniesiony od 1 lipca.
- Myślę, że w jakimś stopniu ta ustawa zostanie uchwalona – skomentował to Arahamiya. Dodał również, że ta inicjatywa musi być przeanalizowana i dopracowana. Co więcej w dopracowanie tego projektu muszą być zaangażowane Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Polityku Rolnej i Żywnościowej oraz Kancelaria Prezydenta. Obecne ceny na żywność dla konsumenta wzrosły o 20-40%.
„Obniżka VAT nie rozwiąże kwestii rosnących cen żywności”
Natomiast Ministerstwo Finansów stwierdziło, że zniesienie podatku VAT do 0% spowoduje deficyt 60 mld hrywien, czyli około 8,4 mld zł, w budżecie państwowym. - Jesteśmy w 100% pewni, że obniżka VAT nie rozwiąże kwestii rosnących cen żywności – powiedziała wiceminister finansów Svetlana Vorobey. W tej sytuacji może pomóc obniżenie kosztów produkcji, czyli potrzebna jest porządna analiza wszystkich składników produkcji i opracowanie możliwego mechanizmu jego redukcji.
W kontekście wojny pomiędzy Rosją, a Ukrainą przepływ towarów będzie utrudniony. Istnieje znaczne ryzyko dodatkowego, niż oceniono, wzrost cen żywności.
Z kolei na temat tego, w jaki sposób konflikt na wschodzie wpływa na rynek rzepaku, zbóż i paliw piszemy w informacjach poniżej:
Rzepak wystrzelił jak z rakietnicy. A jak ceny ropy?
Wybuchły ceny w portach, okopany krajowy rynek
Jak konflikt rosyjsko-ukraiński wpłynie na rynek zbóż?
oprac. mk
Fot. Envato Elements