Sentinel-B2 (z angielskiego „strażnik”), stworzony przez Europejską Agencję Kosmiczną podwaja zasięg wysokiej rozdzielczości obrazowania w misji Sentinel-2, prowadzonej w ramach unijnego programu Copernicus.
Dane z kosmosu
Szybciej dostępne i bardziej precyzyjne dane, które dostarczy satelita, mają zaowocować konkretnymi korzyściami dla rolników w całej Europie. Obrazy w wysokiej rozdzielczości pozwolą dokładnie obserwować rozwój terenów, stan upraw, a przez to pomogą w podejmowaniu decyzji. Przez podłączenie drugiego satelity, koszty usług satelitarnych spadną.
Obrazy z nowego Sentinela będą miały także większy wpływ na zarządzanie europejską produkcją żywności, umożliwiając bardziej dokładny monitoring produkcji rolnej połączony z bardziej trafną kontrolą polityki UE – szczególnie jeśli chodzi o dotacje czy wskaźniki rozwoju rolniczego.
Czym jest program?
Program Copernicus zainicjowała i opłaca Unia Europejska. Jako jego część powołano misje Sentinel, które nie służą celom eksperymentalnym i naukowym, ale informacyjnym.
Sentinele dostarczają darmowych, systematycznych danych mieszkańcom UE. Na początku związane były przede wszystkim z kontrolą pokrycia terenu i wsparciem dla zarządzania kryzysowego.
Teraz możemy uzyskać informacje m. in. o stadium rozwoju roślin (np. indeks powierzchni liści, frakcja pokrywy zielonej, indeks wegetacyjny) czy obiegu wody (np. zawartość wody w glebie, jednolita część wody).
Kolejne misje Sentinel zaplanowane są aż do 2035 roku, od kolejnego satelity Sentinel-2C, do Sentinel-5C. al
Fot. ESA