StoryEditor

Ulga inwestycyjna w podatku rolnym – co można odliczyć?

Rolnikom przysługuje ulga podatkowa na niektóre inwestycje w gospodarstwie. Sprawdź jakie ulgi możesz sobie odliczyć od podatku rolnego! 
24.02.2021., 09:02h
Ministerstwo Finansów informuje, że na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy o podatku rolnym podatnikom podatku rolnego przysługuje ulga inwestycyjna z tytułu wydatków poniesionych na:

1) budowę lub modernizację budynków inwentarskich służących do chowu, hodowli i utrzymywania zwierząt gospodarskich oraz obiektów służących ochronie środowiska;
2) zakup i zainstalowanie:
a. deszczowni,
b. urządzeń melioracyjnych i urządzeń zaopatrzenia gospodarstwa w wodę,
c. urządzeń do wykorzystania na cele produkcyjne naturalnych źródeł energii (wiatru, biogazu, słońca, spadku wód)

Jednak ważnym warunkiem odliczenia ulgi od podatku rolnego jest to, że wydatki te nie mogą być sfinansowane w całości lub w części z udziałem środków publicznych, natomiast podatnik podatku rolnego nabywa prawo do ulgi w przypadku poniesienia wydatków kwalifikowanych przez ustawodawcę jako wydatki inwestycyjne. 

Z ustawy wynika, że ulgą podatkową objęte będą działania, które pełniąc swoją funkcję podstawową, mają również na celu poprawę ochrony środowiska, więc w grę nie wchodzi odliczenie podatku np. od budowy silosu zbożowego, ale budowę silosu na kiszonkę owszem (warto pamiętać o spełnieniu wymogów dot. kratek ściekowych, zbiorników na soki kiszonkowe itd.). 

Ulga inwestycyjna przyznawana jest po zakończeniu inwestycji i polega na odliczeniu od należnego podatku rolnego od gruntów położonych na terenie gminy, w której została dokonana inwestycja - w wysokości 25% udokumentowanych rachunkami nakładów inwestycyjnych. Ulga z tytułu tej samej inwestycji nie może być stosowana dłużej niż przez 15 lat.

Pojęcie obiektów służących ochronie środowiska nie zostało zdefiniowane na gruncie ustawy o podatku rolnym, brak jest również odesłania do innych aktów prawnych. Skutkiem powyższego musi być ustalenie znaczenia tego terminu w języku potocznym. O ile do obiektów służących ochronie środowiska uznamy bezspornie np. oczyszczalnie ścieków, urządzenia kanalizacyjne czy ekologiczne systemy ogrzewania, to silos może budzić wątpliwości. Podkreśla się jednak w literaturze, że art. 13 ust. 1 pkt 1 u.p.r. nie uzależnia stosowania ulgi inwestycyjnej od tego, aby głównym celem obiektów, o których mowa w tym przepisie, była ochrona środowiska. Istotne jest, aby obiekt obok swojej funkcji podstawowej miał pozytywny wpływ na ochronę środowiska. Jeżeli zatem silos realizuje technologię, która w jakimś stopniu jest bardziej proekologiczna niż dotychczas stosowane, można uznać go za obiekt służący ochronie środowiska w rozumieniu art. 13 ust. 1 pkt 1 u.p.r.
Ministerstwo Finansów podkreśla, że gdy podatnik nie zgadza się z odmowną decyzją o przyznaniu ulgi podatkowej na konkretne działanie, zawsze ma prawo do odwołania. 

oprac. dkol na podst. KRiR
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 20:03