Przepisy dotyczące funkcjonowania spółek akcyjnych zawarte są w szczególności w ustawie z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych. W myśl przepisów art. 359, akcje w spółce mogą być umorzone w przypadku, gdy jej statut tak stanowi. Akcja może być umorzona albo za zgodą akcjonariusza w drodze jej nabycia przez spółkę (umorzenie dobrowolne), albo bez zgody akcjonariusza (umorzenie przymusowe). Umorzenie dobrowolne określa umowa zawarta z akcjonariuszem, przy czym nie może być dokonywane częściej niż raz w roku obrotowym.
Przesłanki i tryb przymusowego umorzenia określa natomiast statut spółki. Umorzenie akcji wymaga uprzedniego podjęcia uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy, w którym ma prawo wziąć również ten, czyje akcje mają być umorzone. Uchwała o umorzeniu powinna określać w szczególności podstawę prawną umorzenia, wysokość wynagrodzenia przysługującego akcjonariuszowi akcji umorzonych lub uzasadnienie umorzenia akcji bez wynagrodzenia oraz sposób obniżenia kapitału zakładowego.
Co do umorzenia dobrowolnego, cena akcji ustalana jest w drodze negocjacji. Przymusowe natomiast następuje za wynagrodzeniem, które nie ...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Umorzenie akcji plantatora cukrowni
Pytanie: Byłem akcjonariuszem cukrowni. Niedawno spółka umorzyła moje akcje bez mojej zgody. Czy odbyło się to zgodnie z prawem? Czy moja zgoda nie była wymagana?