Pomiędzy jedną umową dzierżawy a kolejną zwykle mija kilka lat. W tym czasie zarówno warunki rynkowe, jak i czynsze dzierżawne ulegają zmianie. Dotyczy to również ziem należących do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, którym zarządza ANR.
Na podstawie przepisów ustawy z 19 października 1991r. o gospodarowaniu nieruchomościami Rolnymi Skarbu Państwa, dotychczasowy dzierżawca może złożyć Agencji oświadczenie o zamiarze dalszego dzierżawienia nieruchomości na nowych warunkach uzgodnionych z Agencją, z tym że czynsz nie może być niższy niż dotychczasowy.
W praktyce oznacza to, że Agencja ustala nowy czynsz w oparciu o obowiązujące w tym momencie przepisy i tak ustalony czynsz jest podstawą propozycji składanej dzierżawcy. O sposobie ustalenia czynszu dzierżawnego decydują zatem przepisy obowiązujące w chwili jego ustalania. Niestety, niezależnie od tego, czy są one korzystniejsze dla rolnika, czy też nie.
Odpowiedź przygotował adw. Mikołaj Pomin. W każdym numerze „top agrar Polska” znajdziesz ciekawe opracowania pytań, zadawanych przez naszych Czytelników. Możesz sam zadać pytanie – serwis prawnika na prenumerujących „top...