Mimo dyskusji i licznych protestów porozumienie w sprawie podpisania umowy zostało osiągnięte w piątek 28. Czerwca br. Komisja Europejska wydała w tej sprawie komunikat:
„Unia Europejska i Mercosur osiągnęły dziś porozumienie polityczne w sprawie ambitnej, wyważonej i kompleksowej umowy handlowej. Nowe ramy handlowe - część szerszego układu o stowarzyszeniu między oboma regionami - skonsolidują strategiczne partnerstwo polityczne i gospodarcze oraz stworzą znaczne możliwości trwałego wzrostu po obu stronach, przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska i ochronie interesów konsumentów UE i wrażliwych sektorów gospodarczych.
UE jest pierwszym dużym partnerem, który zawarł pakt handlowy z Mercosur, czyli blokiem obejmującym Argentynę, Brazylię Paragwaj i Urugwaj. Zawarta dzisiaj umowa obejmie 780 milionów mieszkańców i umocni bliskie stosunki polityczne i gospodarcze między UE a krajami Mercosuru. Stanowi też wyraźne zobowiązanie obu regionów do międzynarodowego handlu opartego na zasadach i da europejskim firmom ważny start w rynek o ogromnym potencjale gospodarczym. Zakotwiczy ważne reformy gospodarcze i modernizację w krajach Mercosuru. ...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Umowa handlowa między UE i Mercosur – co to oznacza dla rolników?
W ostatnich dniach we wszystkich krajach Unii Europejskiej wśród rolników i organizacji rolniczych rozgorzała dyskusja na temat umowy handlowej, którą UE miała podpisać z krajami Mercosur. Obawy europejskich gospodarzy wzbudza kwestia wymiany handlowej, która miała objąć wiele produktów rolnych i ich przetworów. Czy te obawy są słuszne?