Negocjacje UE-Mercosur trwają już ponad 25 lat
Relacje handlowe między Europą a Ameryką Południową od lat są przedmiotem intensywnych negocjacji i politycznych sporów. Umowa handlowa między Unią Europejską a Mercosurem od dawna jest uznawana za potencjalnie największy projekt tego typu na świecie. Jednak kontrowersje wokół jej szczegółów sprawiają, że wciąż pozostaje ona niepodpisana.
Zobacz też: Siekierski: Mamy “swój Mercosur” – to Ukraina. KE nie może naruszać demokracji w UE
To Bruksela, a nie Francja, zdecyduje o umowie
Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva wyraził jasno swoje stanowisko – Francja nie ma decydującego głosu w sprawie podpisania umowy UE-Mercosur. Kluczowe decyzje podejmuje Komisja Europejska. Przemawiając o przyszłości brazylijskiego przemysłu, Lula podkreślił, że Brazylia dąży do finalizacji rozmów jeszcze w tym roku.
- Jeśli Francja nie chce tej umowy, to nie oznacza, że może ją zablokować. Ostateczną decyzję podejmie Komisja Europejska – powiedział prezydent Luiz Inacio Lula da Silva. Jak już wiemy, Komisja pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen pracuje nad uzyskaniem poparcia większości krajów członkowskich UE.
Unijni rolnicy protestują przeciwko umowie handlowej UE-Mercosur
W tle tych wydarzeń Francja, wspierana m.in. przez Polskę, Włochy itd., wyraża obawy o skutki umowy dla krajowych producentów rolnych. Europejscy rolnicy krytykują perspektywę napływu tańszych produktów rolnych, w tym mięsa z Ameryki Południowej, które ich zdaniem nie zawsze spełnia europejskie normy jakościowe.
Carrefour nie będzie kupował mięsa z Mercosur? Sieć supermarketów w ogniu krytyki
W tym samym czasie prezes Carrefour Alexandre Bompard znalazł się w centrum konfliktu. Tydzień temu dyrektor generalny sieci supermarketów zapowiedział, że nie będzie sprowadzał do Francji mięsa z krajów Mercosur. Jego komentarze o jakości brazylijskiego mięsa wywołały falę oburzenia w Brazylii, co doprowadziło do czasowego bojkotu sieci przez największych producentów mięsa, takich jak BRF czy Seara.
Brazylijskie firmy krytykują Carrefour za podważanie jakości ich produktów
Brazylijskie firmy argumentowały, że skoro francuski detalista podważa jakość ich produktów i ich niezgodność z europejskimi normami, nie powinien na nich zarabiać. Kryzys szybko eskalował, a Bompard, aby złagodzić sytuację, wystosował list z przeprosinami do brazylijskiego ministra rolnictwa.
Prezes Carrefour składa przeprosiny. Czy to wystarczy, by złagodzić konflikt?
- Żałujemy, że nasz komunikat został odebrany jako kwestionowanie naszego partnerstwa z brazylijskim rolnictwem lub jego krytyka – czytamy w komunikacie prasowym Carrefour. Podkreślono tam też, że Brazylia od lat dostarcza wysokiej jakości mięso spełniające międzynarodowe standardy.
Sfinalizowanie umowy UE-Mercosur to nie tylko kwestia handlowa, ale także geopolityczna. Europa nie chce tracić wpływów w Ameryce Południowej na rzecz Chin, które intensywnie rozwijają relacje handlowe z tym regionem.
Jednak dla europejskich rolników, w tym polskich, kluczowe będzie, jakie warunki zostaną ustalone w zakresie ochrony europejskiego rynku rolnego. Czy Bruksela wypracuje kompromis, który zabezpieczy interesy unijnych producentów? Odpowiedź na to pytanie poznamy prawdopodobnie już wkrótce.
Na podst. Pig Progress, rfi.fr, Carrefour