Umowa zbożowa na Morzu Czarnym została przedłużona o kolejne dwa miesiące do 18 lipca 2023 roku. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, uznał że jest to dobra wiadomość dla świata.
#BlackSeaGrainInitiative has been unblocked, continue to be valid till 18July as signed before. Grateful for our partners @UN ????????and Türkiye ????????for efforts in strengthening ???? food security. Main challenge now is to make #BSGI efficient by cancellation artificial barriers. pic.twitter.com/OIzLD2Nt4W
— Oleksandr Kubrakov (@OlKubrakov) May 17, 2023
Jako pierwszy o przedłużeniu umowy zbożowej poinformował w przemówieniu Prezydent Turcji Tayyip Erdogan, następnie zostało to potwierdzone przez Rosje, Ukrainę oraz Organizację Narodów Zjednoczonych.
Jakie są żądania Rosji?
Rosja początkowo wydawała się niechętna, aby przedłużyć pakt, wcześniej zaznaczyła, że stanie się tak, gdy zostaną spełnione wystosowane przez niech postulaty, które zostały zawarte w liście do urzędników Organizacji Narodów Zjednoczonych z 16 marca.
- Przywrócenie Rosyjskiego Banku Rolnego (Rosselkhozbank) do systemu płatności SWIFT.
- Wznowienie dostaw do Rosji maszyn rolniczych i części zamiennych.
- Zniesienie ograniczeń w ubezpieczeniu i dostępie do portów dla rosyjskich statków i ładunków.
- Wznowienie rurociągu amoniakalnego z rosyjskiego Togliatti do Odessy na Ukrainie.
- Odblokowanie rachunków i działalności finansowej rosyjskich firm nawozowych.
Rosyjskie MSZ oświadczyło również, że jest to również szansa, aby zapewnić globalne bezpieczeństwo żywnościowe, nie tylko w słowach, ale w realnych czynach, a przede wszystkim jest to pomoc krajom potrzebującym. Zaznaczono jednak, że umowa została przedłużona, ponieważ nie tracą nadziei na spełnienie postulatów.
Bernat Patrycja
Źródło: Reuters
Fot: envato.elements
Bernat Patrycja
Źródło: Reuters
Fot: envato.elements