StoryEditor

Uproszczona WPR dzięki Omnibusowi

Nie tylko rolnicy, ale i organizacje takie jak Copa i Cogeca pozytywnie odbierają najnowsze ustalenia rozporządzenia Omnibus, które uprości Wspólną Politykę Rolną. Jakie korzyści rozporządzenie przyniesie europejskim farmerom?
17.10.2017., 13:10h
W ubiegłym tygodniu odbyły się rozmowy między Copa-Cogeca, Parlamentem Europejskim i Radą UE na temat uproszczenia polityki rolnej. W efekcie zwiększy się rola rolników w negocjacjach handlowych i poprawią warunki przyznawania odszkodowań z tytułu strat w produkcji. 


Sekretarz generalny Copa-Cogeca, Pekka Pesonen z radością przyjmuje wypracowane efekty.
- Szczególnie ważnym rezultatem jest poprawa warunków wypłacania rekompensat dla rolników za poniesione straty. 


Zmiany zaproponowane w rozporządzeniu “Omnibus” dotyczą przede wszystkim uruchomienia rekompensat dla danego sektora, kiedy straty w produkcji osiągną 20 procent, a nie jak do tej pory 30 procent. To zdecydowanie wpłynie na poprawę sytuacji finansowej europejskich farmerów. 


Według Copa i Cogeca to pozytywny krok w kierunku lepszego wykorzystania programu i bezpośredniego wsparcia. To nie koniec korzystnych zmian. Refundacja dla rolników zwiększy się z 65 procent do 70 procent dla rolników, którzy stracili co najmniej 20 proc. rocznego dochodu lub produkcji.


Dodatkowo dobrą wiadomością jest to, że uproszczenie daje państwom członkowskim możliwość zmniejszenia do minimum biurokracji, szczególnie jeśli chodzi o rolników, którzy chcą się rozwijać. 
Jeśli chodzi o obszary proekologiczne EFA, to i tutaj rozporządzenie powinno wpłynąć na ułatwienie farmerom życia, tak, żeby zmniejszyć niepotrzebne zamieszanie.
Poza tym obradujący ustalili finansowanie “pakietu mlecznego” także po 2020 roku, co spotkało się z aprobatą ze strony Copa i Cogeca.


Organizacja za jeden z najważniejszych rezultatów negocjacji uznaje fakt, że stowarzyszenia i porozumienia rolników będą mogły w większym stopniu planować produkcję i negocjować umowy dostaw w imieniu swoich członków a jednocześnie działać zgodnie z zasadami konkurencji panującymi w UE. 
W ten sposób umocni się pozycja rolników w łańcuchu dostaw żywności. Wcześniej negocjacje zbiorowe były możliwe jedynie dla producentów mleka, wołowiny, oliwy z oliwek, zbóż i innych roślin uprawnych.


Program “Omnibus” ma usprawnić unijne finansowanie i ułatwić wdrażanie poszczególnych instrumentów Wspólnej Polityki Rolnej. Projekt rozporządzenia “Omnibus” pojawił się rok temu, ale wprowadzenie go w życie wymaga zmian w podstawach WPR. Ubiegłotygodniowe rozmowy są jednymi z kluczowych w ustaleniu ostatecznego wyglądu rozporządzenia.

al na podst. thebeefsite.com
Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 04:26