StoryEditor

Ustawa ochroni rolników przed skargami sąsiadów. Co z rolnikiem ukaranym za zapachy?

Ministerstwo rolnictwa przygotuje ustawę, która ma chronić rolników przed skargami sąsiadów. Jednocześnie apeluje do Rzecznika Praw Obywatelskich o złożenie skargi nadzwyczajnej w sprawie wyroku sądu, który skazał rolnika właśnie za nieprzyjemne zapach z jego gospodarstwa.

27.09.2024., 12:38h

Sprawa rolnika trafiła do Sejmu, gdzie stała się przedmiotem sporu i obarczania się polityczną odpowiedzialnością.

Bo tak naprawdę ten wyrok to jest uderzenie w możliwość prowadzenia przez polskiego rolnika działalności, bo jeżeli nie zatrzymamy tego szaleństwa, jeżeli ten skandaliczny wyrok, który dotyka polskiego rolnika, będzie pączkował, jeżeli ten absurdalny wyrok wydany przez sędziego spowoduje lawinowe kolejne pozwy, może naprawdę doprowadzić do wielkiej tragedii wielu polskich rolników. Proszę pana, panie ministrze, ażeby pan tutaj, z tej mównicy, w sposób szczegółowy powiedział, jakie działania przez te 10 miesięcy podjęliście, jakie działania państwo planujecie jeszcze podjąć – mówił w Sejmie poseł Andrzej Śliwka z Prawa i Sprawiedliwości.

Szybka riposta rządu

W odpowiedzi wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski przypomniał, że pierwszy wyrok sądu w tej sprawie zapadł 25 października 2022 r., kiedy w Polsce rządziło Prawo i Sprawiedliwość.

Więc pytanie, co od tego dnia politycy Prawa i Sprawiedliwości zrobili w tej kwestii. Co zrobili nie tylko w sprawie konkretnego wyroku, ale ogólnie żeby zmienić przepisy prawa. Jakie zaproponowaliście ustawy, rozporządzenia, przepisy, żeby to zmienić – pytał wiceminister S. Krajewski.

Będzie skarga nadzwyczajna

Jednocześnie przedstawiciel MRiRW przypomniał, że nie są to tylko i wyłącznie przepisy pozostające w gestii ministerstwa rolnictwa, ale też chociażby w planach zagospodarowania przestrzennego.

Pytanie o ten wyrok to nie jest tak naprawdę pytanie do ministra rolnictwa, lecz do wymiaru sprawiedliwości, bo to niezawisły sąd rozstrzygał w pierwszej instancji, potem sąd apelacyjny, który się zajmował tą sprawą – kontynuował wiceminister S. Krajewski, który przypomniał, że kiedy rolnik występował z wnioskami o odpowiednie decyzje, pozwolenia, wszystkie otrzymywał pozytywne, a sąsiedzi to skarżyli.

Sprawa znalazła się w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, gdzie wszystkie skargi sąsiadów zostały praktycznie odrzucone. Sąd stwierdził, że inwestycja powstała zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, natomiast sąsiedzi niezadowoleni z tego biegu sprawy założyli sprawy z powództwa cywilnego. I tam rolnik przegrał proces.

Ministerstwo rolnictwa zapewnia, że jest w kontakcie z poszkodowanym rolnikiem a w sprawie liczy na pomoc Rzecznika Praw Obywatelskich.

Skierowaliśmy też pismo do rzecznika praw obywatelskich, bo rzecznik praw obywatelskich może skorzystać z prawa skargi nadzwyczajnej – poinformował S. Krajewski.

image

Zbiórka dla rolnika na karę za uciążliwość zapachową z chlewni

Będzie ustawa chroniąca produkcję rolną?

Ministerstwo rolnictwa jest świadome, że przepisy chroniące rolników przed podobnymi zarzutami i pozwami nie są w Europie niczym nowym. W styczniu 2021 r. Zgromadzenie Narodowe oraz Senat Francji uchwaliły ustawę „o określeniu i ochronie sensorycznego dziedzictwo francuskiej wsi”. Ustawa przewiduje między innymi, że charakterystycznych dla wsi uciążliwości dźwiękowych czy zapachowych nie będzie można uważać za zakłócanie sąsiedztwa. Takie przepisy to między innymi efekt kilku głośnych w ostatnich latach spraw sądowych, w których mieszkańcy skarżyli się, że na wsi przeszkadza im piejący kogut lub kwakanie kaczek.

Przygotujemy odpowiednie projekty ustaw, które na przyszłość zabezpieczą innych rolników. Zresztą ta sprawa, żebyśmy też mówili otwarcie, nie dotyczy tylko rolników, bo jeżeli ten precedens będzie zachowany, może to dotknąć przedsiębiorców, firmy, które funkcjonują w sąsiedztwie. Tutaj krzywdzące jest to, że osoba, która była jako pierwsza, rozwijała swój warsztat pracy, później musi się mierzyć z tym, że ktoś kto się sprowadził, kupił działkę po sąsiedzku i zaczyna skarżyć – podsumował wiceminister Krajewski.  

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. wrzesień 2024 12:45