StoryEditor

Ustawa zakładająca zmiany w Prawie łowieckim już w Sejmie

Do Sejmu trafił już senacki projekt ustawy zakładający zmiany w Prawie łowieckim, która rozszerza odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez dzikie zwierzęta. Nowelizacja cieszy się poparciem ministerstwa rolnictwa oraz Krajowej Rady Izb Rolniczych. Ale padają pytania, kiedy doczekamy się prawdziwej reformy systemu wypłaty odszkodowań.
27.01.2021., 10:01h

Cel projektowanej ustawy jest poszerzenie prawa do odszkodowania za szkody łowieckie także o przypadki, w których żądający odszkodowania odmówił zgody na budowę urządzeń lub wykonywanie zabiegów zapobiegających wyrządzonym szkodom, jeżeli szkody te nie pozostawały w związku przyczynowym z odmową zgody.

Dotychczasowa regulacja oznaczała, że odszkodowanie nie przysługiwało posiadaczom uszkodzonych upraw, którzy nie wyrazili zgody na budowę przez dzierżawcę lub zarządcę obwodu łowieckiego urządzeń lub wykonywanie zabiegów zapobiegających jakimkolwiek (potencjalnym, możliwym) szkodom.

Projekt dostosowuje polskie przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zwrócił uwagę, że niezasadne i nadmiernie ingerujące w prawo własności do gruntu jest ustawowe zwolnienie dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego z odpowiedzialności za wszystkie szkody wyrządzone w uprawach lub płodach rolnych, w tym również szkody powstałe w wyniku przeprowadzonego polowania, w przypadku, gdy brak zgody na budowę urządzeń lub wykonywanie zabiegów zabezpieczających przed szkodami nie miał związku przyczynowego z powstałymi szkodami.

- Wprowadzen...

Pozostało 69% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. listopad 2024 18:59