Odpowiedź: Budowa gazociągu, choć miała miejsce ponad 30 lat temu, przeprowadzona była na podstawie odpowiednich pozwoleń na budowę oraz wymaganych zgód. W tym czasie dokumentacja systemu melioracji mogła być szczątkowa lub w ogóle jej nie było, na skutek czego budującym gazociąg trudno było odtworzyć system melioracji. Nie można wykluczyć, że uszkodzenie systemu melioracji wynikało z zaniedbania wykonawcy. Niezależnie od przyczyn roszczenia związane z uszkodzeniami melioracji należało zgłaszać w terminie 3 lat, licząc od dnia dowiedzenia się o szkodzie i osobie zobowiązanej do jej naprawienia.
Innymi słowy, ówczesny właściciel miał prawo domagać się naprawienia szkody, od kiedy pojawiły się pierwsze oznaki, że uszkodzono melioracje. Po 3 latach właściciel utracił prawo domagania się naprawienia szkody. Nie zmieniła tego sprzedaż nieruchomości Czytelnikowi w latach 90. XX wieku. Po pierwsze, nabył ziemię ze stanem powodującym szkody. Po drugie, jeżeli w chwili nabycia nie mógł dowiedzieć się o zalewaniu pola z powodu uszkodzonej melioracji, mógłby skorzystać z uprawnień przysługujących mu z tytułu rękojmi. W żadnym razie nie przysługuje mu jednak pra...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Uszkodzona melioracja przy gazociągu
Pytanie: W latach 90. XX wieku kupiłem ziemię, przez którą przebiega gazociąg. W 1984 r., gdy go budowano, popsuto meliorację i do dziś występują duże rozlewiska wodne. Czy mogę żądać od gazociągu jej naprawy?