StoryEditor

Uzupełnić zaksięgowane faktury

Co grozi rolnikowi, gdy pominie faktury w rozliczeniu VAT? Oto nasza odpowiedź.
13.04.2016., 15:04h

Nasz Czytelnik pyta: Jestem podatnikiem VAT do 4 lat i sam prowadzę rozliczenia. Przy rozliczeniu lutego 2016 r. stwierdziłem, że pominąłem 1 fakturę sprzedaży zboża w listopadzie za 3300 zł oraz 2 niewielkie faktury zakupu części zamiennych w styczniu br. Co w takich przypadkach robić, aby uniknąć sankcji?

Zdaniem Romana Włodarza, prezesa Śląskiej Izby Rolniczej i eksperta VAT, istnieje możliwość korekty deklaracji podatkowych oraz samego podatku VAT (należnego i naliczonego), jednak należy odmiennie podejść do pominiętych faktur sprzedaży opodatkowanej i pominiętych faktur kosztowych VAT.

Podatnik VAT ma obowiązek rozliczenia VAT od sprzedaży za miesiąc, w którym sprzedaż ta została dokonana. Zatem już od następnego miesiąca taki stan rodzi zagrożenie sankcjami, ponieważ powstało zobowiązanie podatkowe.

W momencie stwierdzenia takiej nieprawidłowości należy niezwłocznie dokonać korekty deklaracji VAT -7 (7K) i odprowadzić podatek należny wraz z odsetkami, licząc je od dnia upływu terminu rozliczenia VAT za miesiąc sprzedaży tej faktury. Przedawnienie takiego zobowiązania następuje z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

W przypadku faktur kosztowych VAT prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Jeżeli podatnik nie odliczył podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym powstało uprawnienie do odliczenia podatku naliczonego, to może skorzystać z dwóch wariantów  rozliczeń. Może zrobić to w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Jeśli podatku nie odliczył VAT w okresach, na podst. art. 86 ust. 13 ustawy o VAT, może obniżyć kwotę podatku należnego przez korektę deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, ale nie później niż w ciągu pięciu lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Warto przy tym pamiętać, że po rozpoczęciu kontroli US w zasadzie takie korekty będą niemożliwe.
opr. pł

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 18:50