StoryEditor

VAT w sali GOK w Piątnicy

Z warsztatami VAT dotarliśmy do Piątnicy, kończąc tym samym jesienno-zimową turę naszych seminariów.
10.02.2016., 10:02h

Sala Gminnego Ośrodka Kultury w Piątnicy trzeszczała w szwach. Musieliśmy donosić krzeseł, a nawet ławki. Generalnie bardzo duża frekwencja towarzysząca naszym seminarium poświęconym VAT w całym kraju pokazuje, że temat ten wciąż interesuje rolników. Zresztą jak zaznaczył Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej – nasz prelegent, ze względu na ciągłe nowelizacje podatkowe, trzeba wciąż śledzić zmiany w VAT i być gotowym na „nowe”.

Szczególnie spore zainteresowanie rolników dotyczy przechodzeniem z zasad ogólnych na ryczałt po zakończeniu inwestycji, tudzież zagadnień podatku VAT na styku działalności gospodarczej, płacenia podatku dochodowego czy przy przekazywaniu gospodarstwa. Np.: „Dwa lata temu rodzice przepisali mi gospodarstwo. W akcie notarialnym wypisane były najważniejsze maszyny, natomiast takie jak np. brony, pługi, zgrabiarki – już nie.

Czy mogę odliczać VAT od części zamiennych do tych nieujętych w akcie notarialnym maszyn”?
Odpowiedź jest następująca: prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów części zamiennych (i innych kosztów) nie jest zależne od faktu wpisania środków trwałych do ewidencji, a jedynie od związku ze sprzedażą opodatkowaną (art. 86 Ustawy o VAT). Zatem jeśli te maszyny są wykorzystywane w gospodarstwie, czyli służą sprzedaży opodatkowanej, mamy prawo do odliczania VAT od kosztów ich eksploatacji. Jednak ze względu na ewentualność kontroli skarbowej, warto wprowadzić do ewidencji środków trwałych każdą maszynę w gospodarstwie, jeśli w związku z tą maszyną ponosimy opodatkowane VAT koszty. W czasie kontroli będzie można łatwiej uzasadnić np. zakup konkretnej części zamiennej.

Uczestnicy naszych seminariów pytali, czy możemy udostępnić im materiały prezentacji z warsztatów. Odpowiadamy: tak, zamieścimy je na naszej stronie internetowej w tym tygodniu.

Dodajmy też, że jesienno-zimowe warsztaty VAT organizujemy ze Spółdzielczą Grupą Bankową SGB.

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 19:07