Generalnie różny jest standard proponowanych przez gospodarzy usług agroturystycznych. Wydawać by się mogło, że zależy od portfela właściciela obiektu. Okazuje się jednak, że nie zawsze – można spotkać małe i gustownie urządzone obiekty, jak i duże, gdzie wyraźnie widoczny jest brak smaku i organizacyjnego zmysłu. Kilka zdjęć najciekawszych obiektów z wyjazdu publikujemy tutaj.
Przypominamy, że w konkursie wyłaniane są najlepsze w swej branży gospodarstwa, które oceniane są w trzech kategoriach: gospodarstwo agroturystyczne w funkcjonującym gospodarstwie rolnym, obiekty bazy noclegowej o charakterze wiejskim, obiekty na terenach wiejskich o charakterze np. terapeutycznym, edukacyjnym, rekreacyjnym itp. wykorzystujące tradycje i walory wsi.
Termin przyjmowania zgłoszeń do konkursu obejmował okres od 1 marca do 15 maja 2015 roku. Kandydatów do konkursu mogli zgłaszać: wójtowie, burmistrzowie miast i gmin, starostowie, organizacje agroturystyczne i turystyczne, Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Wielkopolska Izba Rolnicza, związki branżowe i organizacje społeczno – zawodowe rolników, Lokalne Grupy Działania programu LEADER. Mogli się również zgłaszać samodzielnie właściciele obiektów z potwierdzeniem do wiadomości przez wójta/burmistrza faktu przystąpienia obiektu do konkursu.
Za zajęcie I, II i III miejsca oraz wyróżnienia w każdej kategorii ocenianych obiektów przyznawane są dyplomy oraz nagrody finansowe. Laureaci i obiekty wyróżnione w konkursie są objęci działaniami promocyjnymi prowadzonymi przez urząd marszałkowski (to umieszczenie obiektu w katalogu prezentowanym na targach turystycznych i promujących region Wielkopolska w kraju i za granicą, na stronach internetowych Wielkopolskiego Turystycznego Serwisu Regionalnego, w prasie i telewizji regionalnej).
Początki konkursu sięgają 2007 roku. Organizatorami są: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu i Wielkopolskim Towarzystwem Agroturystyki i Turystyki Wiejskiej. pł