Ulewne deszcze wzdłuż dorzecza rzeki Jangcy doprowadziły w południowych i wschodnich Chinach do zalania terenów rolniczych. W katastrofie utonęły też miliony świń, co sprzyja dalszemu rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń. Ponadto zalane tereny należą również do najważniejszych obszarów uprawy ryżu w Państwie Środka.
Według chińskiego Ministerstwa Zasobów Wodnych w całym kraju wylały 443 rzeki, a w 33 z nich poziom wody wzrósł do najwyższego jaki kiedykolwiek odnotowano.
Uprawa ryżu zagrożona
W południowej dolinie Jangcy, która jest głównym obszarem produkcji ryżu, ilość opadów od początku lipca wzrosła, przekraczając normę o tej porze roku o ponad 200 milimetrów. Dane satelitarne wskazują na poważne powodzie w Jiangsu, Anhui i Hubei. Te trzy prowincje produkują około 56 mln ton ryżu, a więc odpowiadają za 39% wszystkich zbiorów ryżu w Chinach.
Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) założył w sierpniu, że w wyniku powodzi zbiory ryżu w Chinach skurczą się o około 2 mln ton, czyli o 1%.
Pomór się szerzy…
Populacja świń w Państwie Środka skurczyła się - z powodu ASF - o blisko 180 mln sztuk (40%) w 2019 roku. Niestety ulewne deszcze i powodzie w południowych Chinach wpływają teraz na dalsze rozprzestrzenianie się pomoru.
Badanie przeprowadzone wśród drobnych hodowców świń, handlarzy i rzeźni wykazało dziesiątki nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń, które wystąpiły od czasu obfitych opadów deszczu. Sytuacja dotknęła również średnie i duże gospodarstwa. Liczby nowych ognisk są o tyle trudne do oszacowania, ponieważ wiele z nich nie jest oficjalnie zgłaszanych.
Miliony świń utonęło?
Nie wiadomo jeszcze, ile świń w sumie padło w wyniku powodzi w Chinach. Ping Chew, główny analityk w Rabobank Research w Azji twierdzi, że w ciągu ostatnich kilku tygodni w Chinach utonęło 20 milionów świń. Odpowiada to około 5% obecnej chińskiej populacji świń liczącej 340 milionów zwierząt. Dokładny rozmiar szkód zostanie wyjaśniony dopiero w nadchodzących miesiącach.
Źródło: www.agrarheute.com
Fot. Twitter