StoryEditor

W Jasionce o rolnictwie Ukrainy

W ub.r. wyeksportowaliśmy 35 mln t zboża i zajmujemy pozycję tuż za Stanami Zjednoczonymi  ̶ powiedział Oleksij Pavlenko, minister rolnictwa Ukrainy na międzynarodowej konferencji poświęconej rolnictwu, która odbyła się 11 marca w Jasionce k. Rzeszowa. Panel, jak co roku, zorganizował Europejski Fundusz Rozwoju Polskiej Wsi.
12.03.2016., 18:03h

– Szybko możemy dojść do produkcji 100 mln t z dotychczasowych 62 mln  – uzupełniał Pavlenko. Minister namawiał do inwestycji w tamtejsze przetwórstwo żywności, także polskich przedsiębiorców. Podkreślał, że w jego kraju wymienić należy 56 tys. kombajnów, zniszczone zostało otoczenie rolnictwa, w tym reprodukcja materiału siewnego, produkcja nawozów sztucznych. W tych branżach zagraniczny kapitał jest bardzo pożądany.

Minister deklarował, że na Ukrainie 3,5 mln ha jest jeszcze własnością państwa. W tamtejszym parlamencie leży rządowy projekt ustawy o pilotażowym programie, w ramach którego sprywatyzowane zostanie 10 tys. ha, jeszcze nie wiadomo czy z udziałem cudzoziemców. Do tej pory funkcjonuje system dzierżawy ziemi na okres od 7 do 49 lat, a ziemia, nawet prywatna, nie może być przedmiotem sprzedaży.

Gdy w kuluarach zapytaliśmy ministra o konkrety w sprawie kodeksu ziemskiego: kiedy, ile, komu – uciekał od szczegółów, odpowiadał, że o wszystkim zadecyduje Rada Najwyższa. Na razie dopiero tworzony będzie kataster nieruchomości, księgi wieczyste. Pavlenko zastrzegał, że Polacy nie powinni obawiać się z ich strony konkurencji. Rynki zbytu upatrują oni bowiem w krajach arabskich i Chinach. Już teraz w portach Morza Czarnego Amerykanie, Niemcy i Francuzi mają przystępować do budowy olbrzymich elewatoró3w, które pomieszczą kilka milinów ton zbóż na eksport.

UE podpisała z Ukrainą 179 wspólnych projektów pomocowych na łączną kwotę 10 mld euro w ramach strefy wolnego handlu. Jednym z nich jest umowa z grudnia 2015 r. pomiędzy naszym ministerstwem rolnictwa i UE na reformowanie rolnictwa Ukrainy. Będzie ono polegało na udzielaniu mikropożyczek udzielanych na tereny wiejskie, pomoc ekspercką. Wsparcie to kierowane ma być nie do instytucji państwowych lecz działających na własny rachunek i prywatyzację majątku na wsi. Zarządcą pomocy ma być EFRWP.

Obecnie 85% ukraińskiej produkcji mleka i ponad 90% ziemniaków i mięsa odbywa się w tamtejszych małych i średnich gospodarstwach  – zadeklarował minister.    as

Fot. Sawa

Andrzej Sawa
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. styczeń 2025 22:08