Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR podkreślił, że jego instytucja opowiada się za merytorycznym rozwiązywaniem problemów, a nie ulicznymi protestami. Tym samym potwierdził słowa, jakie padły na wczorajszej konferencji prasowej z ministrem rolnictwa ze strony szefów organizacji i związków zawodowych. Przypomnijmy, że szefostwo tych organizacji uważa, iż „obecny kryzys nie jest winą złej polityki rządu w zakresie rolnictwa, ale wynika z rosyjskiego embarga i braku właściwej interwencji ze strony Komisji Europejskiej”.
Przybyły na spotkanie z samorządowcami minister Sawicki zaapelował, by rolnicy i ich reprezentanci skupiali się na sprawach, które są możliwe do rozwikłania w kraju i popierali jego starania na forum międzynarodowym. Jutro bowiem szef resortu rolnego udaje się do Paryża na dwustronne rozmowy z ministrem rolnictwa Francji; jest to reakcja na informacje o tym, że Francuzi próbują wyłamać się z ustaleń UE i sprzedawać swą żywność do Rosji. Natomiast 5 – 6 lutego w Brukseli odbędzie się posiedzenie COPA/COGECA, podczas którego Polska chce uzyskać poparcie dla pomysłu uruchomienia dopłat do przechowywania wieprzowiny i przetworów mlecznych.
Sawicki podkreślił jednocześnie, że drzwi MRiRW otwarte są dla wszystkich przedstawicieli rolnictwa i wsi, lecz nie należy oczekiwać od niego, że przybędzie na każdą blokadę i każde zgromadzenie rolników, gdyż jest to fizycznie nie możliwe.
Na walne przybyli również szefowie agencji rolniczych. ARiMR zaapelowała m.in., by wnioski o płatności obszarowe składać najlepiej w wersji elektronicznej. Agencja obiecuje także, że do 10 marca br. wszystkie papierowe wnioski znajdą się już na poczcie i będą wysyłane do rolników. Natomiast ARR potwierdziła nieoficjalnie, że przygotowywana jest kolejna pomoc dla producentów owoców cierpiących z powodu rosyjskiego embarga. Dotyczyć będzie dotyczyć puli 155 tys. ton owoców. Prawdopodobnie będą mogli z niej skorzystać również producenci, którzy już dotychczas brali wcześniejszą pomoc dla sektora owocowego w ramach de minimis.
Na walnym KRIR ustalono m.in., że:
- wybory do izb rolniczych odbędą się 31 maja 2015 r.;
- samorząd rolny wystąpi do prezesa ANR, by wprowadził abolicję dla osób użytkujących bezumownie najmniejsze działki i by nie karać ich koniecznością opłacenia pięciokrotnego czynszu dzierżawnego;
- popiera się wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej przeciwko budowie kopalni odkrywkowej węgla brunatnego pow. Gostyń – Miejska Górka.
pł
Fot: Łuczak