Jak podkreśla Koalicja, zależy im na tym, aby świadczenia społeczne, przede wszystkim wspierały polskie rodziny, osoby z niepełnosprawnościami, opiekunów osób, które nie mają możliwości żyć w pełni niezależnie oraz seniorów.
Kolacja już ma pomysł na to, jak finansowo wesprzeć seniorów po śmierci współmałżonka.
Renta wdowia – wsparcie seniora po śmierci współmałżonka
Wyborcza.biz informuje, że plany przyszłego rządu są już poważnie skrystalizowane. Zwłaszcza w temacie renty rodzinnej, czyli wdowiej. Obecnie wdowa pobierająca emeryturę po śmierci współmałżonka może przejść na jego świadczenie, by otrzymywać 85 proc. stawki, jaka przysługiwała zmarłemu mężowi (oczywiście zasada ta dotyczy analogicznie wdowca).
Kolacja ma nowe plany. Owdowiała osoba będzie mogła zachować swoją emeryturę i powiększyć ją o 50 proc. renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku (w wysokości 85 proc.) i 50 proc. swojego świadczenia. Ważne, aby łączna suma pobieranych świadczeń nie przekroczyła trzykrotności przeciętnej emerytury, która wynosi 3482 zł.
Dodatkowa waloryzacja emerytury i renty
Do tej pory emeryci i renciści mogli liczyć na wyższe przelewy, czyli podwyżkę pobieranych świadczeń raz w roku w marcu. W tym przypadku ważny jest wskaźnik inflacji. W tym roku waloryzacja emerytur i rent była rekordowa i wyniosła 14,8 proc. Nowy rząd ma śmiały pomysł na wprowadzenie dodatkowej waloryzacji. W jakich okolicznościach miałaby funkcjonować? Gdy od stycznia do końca czerwca danego roku inflacja przekroczy 5 proc., to w takim wypadku świadczeniobiorcy mogą liczyć na drugą podwyżkę, najpewniej we wrześniu lub październiku. Według ekonomistów takie działanie jest dobre dla finansów państwa.
Od czego zależy wysokość waloryzacji? O tym przeczytasz TUTAJ
Fot: Sierszeńska