ARiMR przyjęła założenie, że w ramach wspólnego użytkowania maszyn wybrana osoba będzie osobą wiodącą. Jest nią ten, który, zgodnie z zawartą umową, będzie wykorzystywał planowany do zakupu sprzęt w największym stopniu, także ten, kupowany w kilku egzemplarzach. Dlatego każda osoba otrzyma taką część pomocy, jaka przypada w wyliczenia stopnia wykorzystania maszyny w gospodarstwie – uważa Roman Włodarz, nasz podatkowy ekspert.
Należy podkreślić, że dla wspólnego użytkowania maszyn nie jest konieczne zakładanie np. spółki cywilnej. Problemy mogą się pojawić z rozliczeniem VAT – zarówno przy zakupie jaki przy późniejszej eksploatacji. Można wyróżnić następujące przypadki wspólnego użytkowania maszyn, z punktu widzenia VAT:
- Wszyscy wspólnicy są i pozostaną po realizacji inwestycji rolnikami ryczałtowymi – faktura zakupu maszyn powinna być wystawiona na wszystkich (nie ma tutaj obowiązku podawania na fakturze VAT numerów NIP nabywców), a rozliczenie VAT należnego (zapłaconego) pomiędzy wspólnikami nastąpi zgodnie z umową. Jeśli w ramach zakupu znajdą się środki transportu podlegające rejestracji, wspólnicy muszą sami określi...