StoryEditor

We trójkę na „Modernizację”

Trzech rolników złożyło wspólny wniosek na „Modernizację”. Wszyscy są ryczałtowcami. Kto z nich powinien zrezygnować ze zwolnienia VAT, jak realizować wspólny zakup i wspólne zakupy eksploatacyjne z punktu widzenia ustawy o VAT, na kogo mają być wystawiane faktury?
13.05.2016., 15:05h

ARiMR przyjęła założenie, że w ramach wspólnego użytkowania maszyn wybrana osoba będzie osobą wiodącą. Jest nią ten, który, zgodnie z zawartą umową, będzie wykorzystywał planowany do zakupu sprzęt w największym stopniu, także ten, kupowany w kilku egzemplarzach. Dlatego każda osoba otrzyma taką część pomocy, jaka przypada w wyliczenia stopnia wykorzystania maszyny w gospodarstwie – uważa Roman Włodarz, nasz podatkowy ekspert.

Należy podkreślić, że dla wspólnego użytkowania maszyn nie jest konieczne zakładanie np. spółki cywilnej. Problemy mogą się pojawić z rozliczeniem VAT – zarówno przy zakupie jaki przy późniejszej eksploatacji. Można wyróżnić następujące przypadki wspólnego użytkowania maszyn, z punktu widzenia VAT:

  • Wszyscy wspólnicy są i pozostaną po realizacji inwestycji rolnikami ryczałtowymi – faktura zakupu maszyn powinna być wystawiona na wszystkich (nie ma tutaj obowiązku podawania na fakturze VAT numerów NIP nabywców), a rozliczenie VAT należnego (zapłaconego) pomiędzy wspólnikami nastąpi zgodnie z umową. Jeśli w ramach zakupu znajdą się środki transportu podlegające rejestracji, wspólnicy muszą sami określi...
Pozostało 51% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 14:28