StoryEditor

We wrześniu rozdanie pieniędzy z PROW dla małych gospodarstw

Tym razem chodzi o pieniądze dla właścicieli małych gospodarstw, którzy zdecydują się zrezygnować trwale z produkcji rolnej i przekazać ziemię innemu rolnikowi.
11.08.2016., 11:08h

Od 12 września do 11 października 2016 r. będzie można składać wnioski o przyznanie pomocy w ramach poddziałania 6.5 "Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi".
Pomoc taka może być przyznana rolnikowi – osobie fizycznej, który spełnia następujące warunki:

  • jest wpisany do ewidencji producentów;
  • jest pełnoletni;
  • uczestniczy w systemie dla małych gospodarstw, który jest częścią płatności bezpośrednich – tzn. za 2015 rok otrzymał dopłaty bezpośrednie w wysokości nie większej niż 1250 euro (otrzymał też z ARiMR decyzję o włączeniu do systemu dla małych gospodarstw)
  • przekaże w sposób trwały gospodarstwo rolne innemu rolnikowi, który zobowiąże się do prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwie utworzonym w wyniku powiększenia przez co najmniej 5 lat;
  • nie będzie prowadził działalności rolniczej przez co najmniej przez 5 lat, licząc od dnia przekazania gospodarstwa rolnego;
  • po przekazaniu gospodarstwa rolnego nie będzie podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Zasada działania tej pomocy jest prosta: rolnik posiadający małe gospodarstwo, który chce zrezygnować z produkcji rolnej powinien poszukać nabywcy swoich gruntów, a następnie złożyć wniosek do ARiMR. Po przyznaniu pomocy trzeba przekazać gospodarstwo (musi je trwale przekazać – a więc sprzedać lub darować), a z Agencji dostanie dodatkową premię za przekazanie gospodarstwa.

Rolnik który przekaże gospodarstwo w 2016 roku otrzyma płatności w wysokości 5-krotności 120 proc. rocznej stawki płatności dla małych gospodarstw, jednak nie więcej niż wynosi równowartość 7,5 tys. euro.
Warunkiem koniecznym do przyznania pomocy jest, aby powierzchnia gospodarstwa utworzonego przez przejmującego, po przejęciu gruntów rolnych od wnioskodawcy, była równa co najmniej średniej powierzchni gospodarstwa rolnego w kraju. Natomiast w województwach, w których średnia powierzchnia gruntów rolnych jest większa niż średnia powierzchnia gospodarstwa w kraju, utworzone gospodarstwo musi osiągnąć powierzchnię co najmniej średniej wojewódzkiej.
Wniosek o przyznanie pomocy można złożyć w Biurze Powiatowym ARiMR , właściwym ze względu na miejsce położenia gospodarstwa. Wniosek można również wysłać listem  poleconym.
gi

Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 04:45