Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do spraw Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich wynika z potrzeby skoordynowania działań dotyczących zapewnienie odpowiednich ilościowo i racjonalnych kosztowo dostaw energii dla rolnictwa i gospodarstw domowych na obszarach wiejskich.
- Obecny kryzys energetyczny przejawiający się drastycznym wzrostem cen energii oraz ograniczoną dostępnością paliw (gaz ziemny, węgiel) i energii stanowi zagrożenie dla całej polskiej gospodarki oraz gospodarstw domowych, w tym także dla produkcji rolnej i gospodarstw domowych na obszarach wiejskich – czytamy w uzasadnieniu projektu.
Nowe zadania wiceministra J. Kowalskiego
Wiadomo, że nowym pełnomocnikiem będzie wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski (obecnie jest Pełnomocnikiem Rządu do spraw Przetwórstwa i Rozwoju Rynków Rolnych). Do jego zadań będzie należało m.in.:
- monitorowanie warunków dostaw energii dla gospodarstw domowych, na potrzeby produkcji rolnej oraz innej produkcji i usług na obszarach wiejskich;
- monitorowanie wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, w tym wykorzystywania biomasy pochodzenia rolniczego na cele energetyczne, oraz opracowywanie planów i strategii racjonalizacji wykorzystywania tych źródeł na cele energetyczne w procesie transformacji energetyki;
- podejmowanie działań przyczyniających się do rozwoju produkcji energii na obszarach wiejskich, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju technologii nisko i zeroemisyjnych w aspekcie emisji gazów cieplarnianych;
- współpracę z partnerami społecznymi w ramach poszczególnych instytucji sektora energetycznego, w tym z wykorzystaniem istniejących formuł współpracy;
- przygotowanie rozwiązań prawnych w zakresie transformacji energetycznej obszarów wiejskich.
Słoma ważniejsza od wiatraków!
- Mówię "tak" dla polskiej biomasy, a "nie" dla niemieckich wiatraków – zadeklarował wiceminister Janusz Kowalski. Jego zdaniem priorytetem dla polityki energetycznej na wsi powinny być inwestycje w biomasę, gdyż umożliwi to uniezależnienie się od importowanego węgla.
????Czym jest biomasa agro? pic.twitter.com/XWnDNdEdrd
— Janusz Kowalski ???????? (@JKowalski_posel) October 14, 2022
W lipcu Rada Ministrów przyjęła ustawę, która miała ułatwić inwestycję w elektrownie wiatrowe.
Ustawa trafiła do Sejmu, ale prac nad nią jeszcze nie rozpoczęto i nie wiadomo czy się kiedykolwiek rozpoczną. To efekt sprzeciwu polityków Solidarnej Polski (partii J. Kowalskiego).
Ministrowie @SolidarnaPL byli przeciwni ustawie wiatrakowej w obecnej formie. Zaproponujemy kompromisowe rozwiązanie – zwiększenie minimalnej odległości od zabudowy mieszkalnej z 500 do 1000 m.
— Solidarna Polska (@SolidarnaPL) July 6, 2022
Pakiet rozwiązań dla rolnictwa
Podczas jednego z ostatnich posiedzeń sejmowej komisji rolnictwa wiceminister Kowalski wyjaśnił jak będą wyglądały w MRiRW prace związane z transformacją energetyczną.
– Kompletuje w tej chwili zespół ds. transformacji energetycznej obszarów wiejskich - prawników. Dokładnie tak jak to zrobiłem w ministerstwie aktywów państwowych. Po to, aby stworzyć legislację umożliwiającą inwestowanie w tańszą energię, ciepło oraz umożliwiającą stworzenie jeszcze lepszych możliwości czerpania profitów z obszarów wiejskich dla rolników indywidualnych, którzy mogą dostarczać np. w obszarze biomasy surowiec – powiedział Janusz Kowalski, który zadeklarował, że pakiet rozwiązań będzie gotowy w ciągu kilku tygodni.
Fot. Janusz Kowalski, Twitter