Kredyt z linii MRcsk może być przeznaczony na uprawy rolne inne niż wieloletnie, uprawy roślin wieloletnich, rozmnażanie roślin, chów i hodowlę zwierząt, uprawy rolne połączone z chowem i hodowlą zwierząt (działalność mieszana), ale również na obróbkę nasion w celu rozmnażania roślin.
Kredyt może być udzielony na rozpoczęcie działalności przez młodych rolników.
– Kredyt może zostać przeznaczony na sfinansowanie zakupu użytków rolnych, których przeznaczenie określone w planie zagospodarowania przestrzennego gminy jest rolnicze, w celu utworzenia nowego lub powiększenia istniejącego gospodarstwa rolnego do powierzchni nie większej niż 300 ha użytków rolnych – podaje ARiMR. Utworzone gospodarstwo nie może być mniejsze niż średnia wojewódzka (na dzień złożenia wniosku).
Kto może się ubiegać o kredyt dla młodego rolnika?
Kredyt przysługuje młodemu rolnikowi do 40 roku życia, posiadającemu kwalifikacje zawodowe, rozpoczynającemu prowadzenie gospodarstwa, a w ciągu 18 miesięcy osoba ta stanie się rolnikiem aktywnym zawodowo. Rolnik musi złożyć ponadto plan realizacji inwestycji.
Jakiej wysokości kredyt i wkład własny?
Kwota kredytu nie może przekroczyć 90% wartości nakładów inwestycyjnych na gospodarstwo rolne i wynosić więcej niż 5 mln zł. Oprocentowanie kredytu ustala bank i określa w umowie kredytu, a kwota pomocy określona w umowie kredytu nie może zostać zwiększona. Okres kredytowania oraz okres ewentualnej karencji w spłacie kredytu określane są w umowie kredytu, jednak okres do całkowitej spłaty wraz z odsetkami nie może być krótszy niż 5 lat.
Więcej informacji na temat linii MRcsk znajdziesz TUTAJ
oprac. dkol na podst. ARiMR
Fot. Kolasińska