Strategia zrównoważonego rozwoju będzie szczegółowo rozbudowana, tak aby obszary wiejskie były również objęte wsparciem budżetu wojewódzkiego.
Celem miałoby być dofinansowanie obszarów wiejskich w danym województwie, ale również pokazanie Komisji Europejskiej, że działania o wymiarze terytorialnym są w Polsce prowadzone i potrzebne są na nie dodatkowe środki.
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej pt. Aktualizacja Strategii Zrównoważonego Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Rybactwa w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi omówiono nowy model wdrażania dokumentów strategicznych o wymiarze terytorialnym czyli strategie wojewódzkie po roku 2020.
Wojewódzkie zespoły strategiczne
Dotychczas rolnictwo w Strategii Zrównoważonego Rozwoju odgrywało rolę zaledwie "zasobów naturalnych", obecnie są prowadzone prace, aby rozszerzyć to pojęcie i wdrożyć nową strategię dla każdego województwa dopasowaną do potrzeb danego regionu, ponieważ w każdym z nich inny obszar wymaga wsparcia.
W tym celu Resort Rolnictwa powołał na przełomie czerwca i lipca 2017 r. 16 zespołów wojewódzkich doradczo - konsultacyjnych, w których pracuje grupa ekspertów złożona z naukowców i praktyków.
Na czele stoją dyrektorzy wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego. Głównym zadaniem zespołów ma być identyfikacja i analiza potrzeb w zakresie rozwoju rolnictwa lub przetwórstwa na danym terenie, aby ocenić, w którym obszarze pieniądze przydałyby się najbardziej.
Aby wspomóc prace samorządów terytorialnych prowadzone są działania wewnątrz Resortu Rolnictwa, Międzyresortowo i regionalnie.
Wymiar terytorialny
W każdym województwie strategia będzie oparta na czterech filarach, wewnątrz których znajduje się szereg działań interwencyjnych;
- Opłacalność produkcji i stabilizacja dochodów rolników
- Jakość życia i środowiska
- Pozarolnicze miejsca pracy i aktywne społeczeństwo
- Sprawna administracja rolna
Podlasie i Podkarpacie
Na konferencji oprócz Ministra Ryszarda Zarudzkiego byli obecni dyrektorzy wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego z Podlasia i Podkarpacia.
- Zależy nam przede wszystkim na płynnym przekazie informacji pomiędzy światem nauki, a praktyką. Na naszym obszarze warto wesprzeć produkcję wołowiny, jagnięciny i mleka. W ramach dobrych praktyk organizujemy wyjazdy studyjne do gospodarstw i przetwórni - mówił Robert Pieszczoch, dyrektor Podkarpackiego ODR.
- Chcemy znaleźć odpowiedni kierunek i priorytet rozdysponowania środków, aby ulokować je jak najlepiej. W tym celu został powołany zespół, który bada gdzie pieniądze przydałyby się najbardziej. W działanie to zostały zaangażowane także terenowe oddziały Agencji - tłumaczył Adam Niebrzydowski, dyrektor Podlaskiego ODR.
- Pieniędzy i tak nie starczy na wszystko - skwitował Minister Zarudzki - Dlatego należy szukać tych najbardziej wymagających pomocy obszarów, aby móc je skutecznie wspierać.
dkol