StoryEditor

Wiejski konflikt interesów

Rozdrobnienie, gęstość zaludnienia i polaryzacja gospodarstw są źródłem sporów sąsiedzkich w szybko zmieniających się wioskach Małopolski.
29.10.2018., 15:10h
Rozdrobnienie gruntów w Małopolsce bardzo mocno daje się we znaki tutejszym towarowym rolnikom. Nakłada się na to bardzo duża gęstość zaludnienia. Postępująca szybko koncentracja towarowych gospodarstw przy stale rosnącej populacji ludności odchodzącej od rolnictwa sprzyja konfliktom sąsiedzkim. Część drobniejszych rolników sprzedaje grunty rolne na działki budowlane mieszkańcom miast, przenoszącym się na wieś, budują się chłopskie dzieci.
Rosną domy, rosną…

Władze gmin, na czele z wójtami, są bardzo przychylne takim procesom. Zamiast podatku rolnego przybywa im wpływów w budżecie ze znacznie wyższego podatku od nieruchomości oraz wpływów z podatku od dochodów osobistych (PIT). Działki budowlane rosną jak na drożdżach, zabudowa jest rozproszona, prawie punktowa, a nie zwarta.

Piotr Kwapień ze wsi Kłyż w gminie Żabno w powiecie tarnowskim prowadzi wraz z ojcem 150-hektarowe gospodarstwo, z czego 50 ha to jego własność, żona pracuje na etacie.

– Mieszkańcy takich domków mają teraz do nas pretensje, że np. wozimy obornik – śmierdzi. Narzekają, że wywozimy błoto na drogi błoto na kołach – brudzimy im auta, stosujemy na pola środk...
Pozostało 64% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Andrzej Sawa
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 11:50