W odpowiedzi ministerstwo rolnictwa przypomniało, że wnioskodawcami o pożyczkę mogą być rolnicy prowadzący gospodarstwa rodzinne, w których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha. Pożyczki mogą być one udzielane przez KOWR jako wsparcie przedsięwzięć mających na celu rozwój obszarów wiejskich, z przeznaczeniem środków na finansowanie działań innowacyjnych lub rozwojowych związanych z produkcją roślinną, zwierzęcą, hodowlą oraz przetwórstwem rolno-spożywczego.
Resort przyznał, że w budżecie na 2018 r. przeznaczył na pożyczki kwotę 10 mln zł., a jej maksymalna wysokość może wynosić nie więcej niż 500 tys. zł i 80% kosztów planowanego przedsięwzięcia. Warunkiem uzyskania pożyczki jest posiadanie zdolności kredytowej i płynności finansowej oraz wniesienie stosownego zabezpieczenia, a także wpłata opłaty prowizyjnej w wysokości 1% wartości pożyczki.
W 2018 r. oprocentowanie pożyczek ustalone zostało na poziomie 2,85% z sześcioletnim okresem spłaty (w uzasadnionych przypadkach okres spłaty może wynieść do 10 lat). Spłata pożyczki będzie następowała na podstawie ustalonego harmonogramu w miesięcznych, kwartalnych lub rocznych terminach płatności poszczególnych rat.
Najbardziej zaskakujące jest jednak to, że w 2018 r. KOWR nie udzielił rolnikom ani jednej pożyczki. Od 15 października 2018 r. do 31 grudnia 2018 r. rolnicy złożyli w Oddziałach Terenowych KOWR 25 wniosków, które są oceniane pod kątem formalnym i merytorycznym na poziomie Oddziału Terenowego KOWR, jak również przez Komisję do spraw pożyczek w Centrali KOWR.
W efekcie prac urzędników KOWR:
- 2 wnioski zostały przez OT KOWR rozpatrzone odmownie,
- 1 wniosek został przez Komisję ds. pożyczek rozpatrzony odmownie,
- 3 wnioski zostały przez OT KOWR pozostawione bez rozpoznania z powodu rezygnacji wnioskodawcy.
Natomiast pozostałe 19 wniosków KOWR rozpatrzy w 2019 r., po uzupełnieniu przez rolników dokumentacji.
Najwięcej chętnych na pożyczki było w województwie łódzkim (5), a w pozostałych regionach kraju zainteresowanie wyglądało następująco: dolnośląskie (2), lubelskie (2), kujawsko-pomorskie (3), małopolskie (1), mazowieckie (1), opolskie (1), podlaskie (4), śląskie (2), warmińsko-mazurskie (1), wielkopolskie (1), zachodniopomorskie (2).
Jak widać z powyższych danych zainteresowanie rolników w 2018 r. było niewielkie. Może dlatego, że zasady ubiegania się o pożyczki zostały określone w Zarządzeniu Dyrektora Generalnego KOWR dopiero 10 października 2018 r. wk