StoryEditor

Wieniec dożynkowy – jak zrobić go samemu?

Dożynki to czas, kiedy to mieszkańcu wsi świętują zakończenie żniw. Jest to też coroczny festiwal kultury ludowej, tradycji oraz folkloru. Nie może zabraknąć oczywiście tradycyjnego wieńca dożynkowego. Jak go zrobić samemu?

20.08.2024., 09:01h

Dożynki wieńczą żniwa, są wisienką na przysłowiowym torcie, kończąc pracowity czas w polu. To święto jest z jednej strony podziękowaniem za zbiory, z drugiej zaś prośbą, by kolejne plony były równie satysfakcjonujące.

Zobacz także: 10 faktów o dożynkach, które musisz znać!

Tradycyjne dożynki - jaka jest historia wieńca?

Powstanie tego święta wiąże się z dawnymi czasami, szczególnie z ostatnią kiścią zboża (nazwa dożynki pochodzi od słowa dorżnięcie), którą ścinał gospodarz i w ten symboliczny sposób kończył żniwa. Żegnał się przy tym znakiem krzyża, a kłosy zabierał do domu. Było to wydarzenie bardzo podniosłe. Właśnie ten skromny wianuszek z kłosów przybierał coraz bardziej wyszukaną formę, stając się okazałym wieńcem ozdobionym kolorowymi kwiatami i owocami. Te rytuały były ściśle powiązane z wiarą – wieniec święcono podczas mszy świętej. Był on dostarczany do gospodarza wsi w procesji. Wieniec dożynkowy przechowywano przez zimę, a podczas siewu pobierano z niego ziarno, które przekładano do worków z ziarnem siewnym.

Wieniec dożynkowy - symbolem plonów

Wieniec dożynkowy jest symbolem plonów, które daje człowiekowi ziemia. Ukazuje obfitość zbiorów musi więc wyglądać zachwycająco i okazale. Stąd tradycja wyplatania wieńców, które zadziwiają od pierwszego spojrzenia! Od zawsze wieńce były pełne dodatków, jak: owoce i warzywa, jarzębina, polne kwiaty, wstążki, a nawet żywe pisklęta. Obecnie bardzo często gospodynie z kół wiejskich zajmują się tworzeniem wieńców dożynkowych, które następnie są podziwiane podczas głównych uroczystości. Za pośrednictwem mediów społecznościowych można podejrzeć te niesamowite dzieła sztuki ludowej.

Jak zrobić samemu wieniec dożynkowy?

Potrzebny jest szkielet, który zgodnie z tradycją ma być wykonany z wikliny lub gałązek (nie używa się metalu) połączonych lnianymi sznurami i nićmi. Ważne, aby do oplatania wykorzystać kłosy z każdego rodzaju zboża, które rośnie w Polsce. Zboże jest zbierane, gdy jest niedojrzałe, jeszcze zielone, bo pięknie się prezentuje. Jak mówi tradycja, należy je zrywać ręcznie i suszyć w małych snopkach. Wieńce najczęściej zawierają, prócz zbóż nawleczonych na nici, kwiaty, zioła, owoce, warzywa, wstążki, ale także symbole religijne, jak np. krzyż, czy hostia. Obecnie kształty to kwestia wyobraźni. Często spotykane są serca, kielichy, korony, ale także zwierzęta, czy owady.

Fot: Envato.elements

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 16:56