Porozumienie obejmuje także wymianę handlowa towarami rolno – spożywczymi. Unia pokłada w porozumieniu spore nadzieje na zwiększenie eksportu na tamtejszy rynek. Szczególnie upatruje się szans dla zwiększenia produktów alkoholowych, w tym win, produktów mleczarskich, mięsa i owoców oraz warzyw. Jednocześnie dla unijnych sektorów wrażliwych – ryżu, cukru i skrobi wynegocjowano utrzymanie kontyngentów taryfowych na przywóz tych towarów na teren UE.
Dotychczasowa wymiana handlowa pomiędzy krajami UE a Wietnamem charakteryzowała się dużym ujemnym saldem – według danych za 2014 rok kraje UE wyeksportowały do Wietnamu towary rolno-spożywcze o wartości 817 mln euro, podczas gdy w tym samym czasie sprowadziliśmy z Wietnamu żywność wartą 1,9 mld euro. Podpisane porozumienie daje szansę na odwrócenie tego niekorzystnego bilansu.
Po Singapurze, Wietnam jest drugim krajem Azji Południowo-wschodniej, z którym UE podpisał porozumienie o wolnym handlu. Obecnie trwają także negocjacje podobnej umowy z Japonią, w planach są także Malezja i Filipiny. gi
Źródło KE