Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu 32. ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu w kraju.
32. ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 wyznaczono w gospodarstwie utrzymującym 72 sztuki ptaków: kaczek, kur, gęsi, indyków, gołębi, strusi), położonym w miejscowości Popielarnia w gminie Wiskitki (powiat żyrardowski, województwo mazowieckie). Jest to pierwsze ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 u drobiu w województwie mazowieckim.
Jak za każdym razem w takich przypadkach, obecnie służby weterynaryjne wdrażają w gospodarstwie wszystkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu.
Przypomnijmy, że pierwsze ognisko H5N8 stwierdzono w okolicach Deszczna k. Gorzowa Wielkopolskiego (woj. lubuskie) w stadzie gęsi wykryto pierwotne ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8. Na fermie padło kilkaset ptaków, a pozostałe przy życiu zostały zutylizowane.
W związku z wykryciem kolejnego ogniska grypy ptaków, Główny Lekarz Weterynarii przypomina wszystkim hodowcom drobiu, w szczególności posiadającym gospodarstwa położone w pobliżu zbiorników wodnych, że z uwagi na występujące zagrożenie zakażenia drobiu wirusem grypy ptaków ze strony dzikiego ptactwa, powinni zachowywać szczególną ostrożność i stosować odpowiednie środki bioasekuracji, minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa, w szczególności:
- zabezpieczyć budynki, w których utrzymywany jest drób oraz paszę przed dostępem dzikich zwierząt, w tym ptaków;
- nie karmić i nie poić drobiu na zewnątrz budynków inwentarskich,
- stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne;
- stosować maty dezynfekcyjne w wejściach do budynków, w których utrzymywany jest drób. .
Ponadto, Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z obowiązującym prawem, hodowcy powinni zgłaszać do odpowiednich osób i instytucji (lekarz weterynarii prywatnej praktyki, powiatowy lekarz weterynarii, wójt/burmistrz/prezydent miasta) każde podejrzenie wystąpienia choroby zakaźnej u drobiu. ag, bcz