27 września 2024 odbyły się wybory na nowego prezydenta COPA, organizacji zrzeszającej europejskich stowarzyszeń rolników, która reprezentuję łącznie około 22 mln rolników z całej UE. Przez ostatnie 4 lata stowarzyszeniem rządziła Christiane Lambert z francuskiej organizacji rolniczej FNSEA.
Szmulewicz walczył o fotel szefa COPA
Warto zauważyć, że o przewodzenie COPA walczył Polak - Wiktor Szmulewicz, który od wielu lat jest prezesem Krajowej Rady Izb Rolniczych. Jak się okazało miał jednego kontrkandydata, czyli Włocha Massimiliano Giansanti, który od 2017 r. jest prezesem włoskiego stowarzyszenia rolników Confagricultura a od 2020 pełni też funkcje wiceprzewodniczącego COPA.
Oficjalne wyniki pierwszej tury wskazywały, że Włoch otrzymał 114 głosów a Wiktor Szmulewicz - 43. Oznaczało to, że będzie potrzebna kolejna tura wyborów. Jednak wówczas prezes KRIS wycofał swoją kandydaturę, a tym samym Włoch został wybrany na szefa COPA przez aklamację .
Massimiliano Giansanti nowym prezydentem COPA. Jakie ma plany?
– Kandyduję na prezydenta COPA z silnym poczuciem odpowiedzialności wobec włoskiego i europejskiego sektora rolnego, mając ważny cel leżący we wspólnym interesie: przywrócenie rolnictwa z powrotem do centrum programu politycznego – deklarował w połowie września.
– „Musimy jeszcze raz spojrzeć na rolnictwo jako sektor gospodarczy, który może nie tylko dostarczać żywność, ale także chronić środowisko i jest ważny dla stabilności społecznej w Europie” – napisał w swoim liście co członków COPA jej nowy szef jeszcze przed wyborami. Według niego, niedopuszczalne jest zmniejszanie budżetu na unijne rolnictwo i chce z tym walczyć. Zapowiada także reformę Wspólnej Polityki Rolnej. Opowiada się także za wzmocnieniem Unii Europejskiej, która nie może być dalej jedynie "wciśnięta pomiędzy Chiny i USA".
Kto w nowym prezydium COPA?
Przedstawiciele COPA wybrali także wiceprezydentów organizacji. Zostali nimi:
- Nikolaus Berlakovich z Austrii (od 2008 do 2013 był ministerem rolnictwa tego kraju)
- Søren Søndergaard reprezentujący duńską organizację Rolnictwo i Żywność (Landbrug & Fødevarer);
- Franck Sander, wiceprezes francuskiej ogranizacji rolniczej FNSEA;
- Pedro Barato, prezes hiszpańskiego Stowarzyszenia Rolniczego – Młodzi Rolnicy (Asociación Agraria -Jóvenes Agricultores);
- Jan Doležal, prezesj Izby Rolniczej Republiki Czeskiej (Agrární Komory České Republiky);
- Francie Gorman, prezydent Irlandzkiego Stowarzyszenia Rolników (Irish Farmers‘ Association).
Paweł Mikos,
żródło: topagrar.com, x.com/COPACOGECA
Fot. x.com/COPACOGECA