StoryEditor

Wnioski na „Modernizację” już od 19 października

W pierwszym rozdaniu pieniędzy z tego działania o pomoc będą mogli wnioskować rolnicy, zamierzający rozwijać produkcję zwierzęcą.
18.09.2015., 10:09h

Wnioski o przyznanie pomocy będą przyjmowały oddziały regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 19 października do 17 listopada 2015 r. W pierwszym naborze wsparcie będzie można otrzymać na inwestycje związane z:

  • rozwojem produkcji prosiąt – maksymalne dofinansowanie wynosi 900 tys. zł;
  • rozwojem produkcji mleka krowiego – wysokość wsparcia może wynieść 500 tys. zł;
  • rozwojem produkcji bydła mięsnego – wypłacona pomoc nie może przekroczyć 500 tys. zł.

O pomoc mogą ubiegać się rolnicy posiadający gospodarstwa, których wielkość ekonomiczna mieści się w przedziale od 10 tys. euro do 200 tys. euro. Wyjątek od tej reguły stanowią rolnicy, którzy będą wspólnie składać wniosek o przyznanie dofinansowania na inwestycje w "Modernizację gospodarstw rolnych". Wówczas łączna wielkość ekonomiczna, należących do nich gospodarstw musi wynieść co najmniej 15 tys. euro (co oznacza, że poszczególne gospodarstwa osób wspólnie wnioskujących nie muszą spełniać kryterium minimalnej wielkości ekonomicznej). Jednak w roku, w którym zostanie złożony przez nich wniosek o wypłatę ostatecznej płatności, gospodarstwo każdego z nich musi osiągnąć wielkość ekonomiczną przynajmniej 10 tys. euro.


Wsparcie na "Modernizację gospodarstw rolnych" wypłacane będzie w postaci dofinansowania poniesionych przez wnioskodawcę kosztów na realizację danej inwestycji. Poziom dofinansowania wynosi standardowo 50% poniesionych kosztów kwalifikowanych. Może on być wyższy i wynieść 60%, ale tylko w przypadku, gdy o pomoc ubiega się młody rolnik, lub gdy wniosek o wsparcie składa wspólnie kilku rolników.
W przypadku operacji realizowanej w obszarach, związanych z rozwojem produkcji prosiąt, mleka krowiego i bydła mięsnego, pomoc przyznawana będzie jedynie na refundację części kosztów związanych bezpośrednio z:

  • budową, modernizacją budynków inwentarskich, w tym ich wyposażaniem,
  • adaptacją innych istniejących w gospodarstwie budynków na budynki inwentarskie, w tym ich wyposażaniem,
  • budową lub modernizacją magazynów paszowych w gospodarstwach, w których jest prowadzona produkcja zwierzęca, w tym ich wyposażaniem,
  • kosztów ogólnych.

Oznacza to, że w pierwszym naborze nie będzie można ubiegać się o dofinansowanie na inwestycje polegające wyłącznie na zakupie maszyn.

oprac. gi na podstawie ARiMR, fot. Lesiakowski

Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. listopad 2024 23:48