Od pierwszego stycznia br. działa w kraju Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”. Struktura tej instytucji wygląda następująco: Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej, 11 Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej, Zarządy Zlewni – odpowiadające poziomem przednio działających zarządów Urządzeń Wodnych oraz tzw. Nadzory Wodne.
Dotychczasowe wojewódzkie Zarządy Melioracji i Urządzeń Wodnych znajdują się w likwidacji. Majątek trwały, którym dysponują, w skali kraju warty około 8 mld zł z końcem 2018 r. przekazany będzie do urzędów marszałkowskich, które dotychczas były jednostkami nadzorczymi nad Zarządami.
Z końcem 2017 r. minister środowiska zaakceptował statut Polskich Wód, ale od 1 stycznia 2018 r. już one nie podlegają pod ten resort. Jak powiedział nam w wywiadzie dla „top agrar Polska” Henryk Kowalczyk, nowy szef ministerstwa środowiska, jego resort nie zajmuje się już wodami.
– Umówiłem się z premierem Morawieckim, że ja już nie wchodzę w szczegóły gospodarki wodnej. Została ona przekazana do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, wraz z kompetencjami i ludźmi tym się zajmującymi – zaznacza Kowalczyk.
W wydaniu 2/2018 przeczytasz pełen wywiad z ministrem Henrykiem Kowalczykiem. W nim na temat najważniejszych zadań resortu środowiska, zmianach w Prawie łowieckim i szacowaniu szkód łowieckich.
Nie masz jeszcze prenumeraty top agrar Polska? KLIKNIJ tutaj.
pł
Fot. Łuczak
StoryEditor
Wody Polskie pod nowym gospodarzem
Od pierwszego stycznia br. działa w kraju Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”. Pod kogo podlegają? Czy pod ministerstwo środowiska, w którym obecnie szefuje Henryk Kowalczyk, zamiast Jana Szyszko?