Susza zaczyna coraz bardziej doskwierać rolnikom, a Wielkopolska jest jednym z tych województw, które w szczególności narażone jest na jej skutki. Dlatego to właśnie od tego miejsca Prezes Wód Polskich Przemysław Daca rozpoczął wizytację obiektów piętrzących wodę.
- Tak naprawdę my to robimy dla społeczności lokalnej, dla rolników, dla samorządowców, na współpracę z którymi tak bardzo liczymy – przekonywał Przemysła Daca wizytując jaz na rzece Rgilewce w miejscowości Grzegorzew, w powiecie kolskim. Budowę obiektu zakończono w 2018 roku. Konstrukcja żelbetowa z zamknięciami w postaci zasuw stalowych napędzanych mechanizmami wyciągowymi ręcznymi spiętrza wodę o 1,10 m, co pozwala zmagazynować 7632 m3 wody.
Ze względu na postępującą suszę i co za tym idzie problem niedoboru wody RZGW Wód Polskich w Poznaniu ogłasza kolejne przetargi na zadania w programie kształtowania zasobów wodnych, którego zadaniem jest poprawa bilansu wodnego na terenach rolniczych. Ogółem na ten cel w Regionie Wodnym Warty przeznaczono 19,7 mln złotych.
Jak napisano na stronie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, aktywne działania na tym terenie przełożą się na znaczący wzrost ilości retencjonowanej wody. Dzięki pracom na rzecz retencji korytowej na terenach wiejskich w najbliższych dwóch latach uda się zmagazynować dodatkowo ponad 3,5 mln m3 wody, co będzie oddziaływało na około 3 tys. ha gruntów rolnych. Pracę obejmą budowę lub odbudowę obiektów hydrotechnicznych m.in. 39 jazów, zastawek i przepustów.
Będą kolejne inwestycje
RZGW Wody Polskie w Poznaniu ma w planach już kolejne inwestycje w zakresie retencji korytowej i jeziornej. W przeciągu dwóch lat oprócz zakończenia budowy 6 jazów na rzece Rgilewce, na terenie starostw konińskiego i słupeckiego będą odtworzone zasoby wodne na Strudze Biskupiej i na jeziorach przez które ona przepływa: Ostrowite Jarockie, Koziegłowskie.
- Dalej w kierunku zachodnim działania te obejmą Samicę Stęszewską w powiecie poznańskim, Strugę Kraszewicką i rzekę Prosnę na pograniczu województwa łódzkiego i wielkopolskiego, a w powiecie tureckim Strugę Spicimierską - wyjaśnia Bogumił Nowak, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Wód Polskich w Poznaniu. Koszt tej inwestycji to 7 mln złotych.
Źródło i fot.: www.poznan.wody.gov.pl