StoryEditor

WPR 2021-2027 – dwa lata poślizgu

Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i Rady osiągnęli częściowe porozumienie w sprawie zasad nowej Wspólnej Polityki rolnej po 2021 roku.
30.06.2020., 15:06h

Wstępnie zaakceptowany tekst rozporządzenia zakłada przedłużenie obecnych zasad funkcjonowania WPR (które teoretycznie powinny wygasnąć wraz z końcem 2020 roku) na kolejne lata, aż do uchwalenia przepisów nowej WPR. Zapewni to kontynuację wypłaty pomocy czy to w ramach dopłat bezpośrednich, czy programów PROW w roku 2021 i 2022. Te dwa lata zarezerwowano na okres przejściowy, choć Komisja Europejska początkowo obstawała przy jednorocznym okresie przejściowym.

– Dzisiejsze porozumienie w sprawie przedłużenia zasad WPR o kolejne dwa lata to bardzo dobra wiadomość i ważny krok, który daje rolnikom jasność i pewność prawną co do ich najbliższej przyszłości. Aby jednak sfinalizować tę umowę i przyspieszyć prace nad reformą WPR po 2022 r., potrzebujemy porozumienia w sprawie przyszłego długoterminowego budżetu UE. Dlatego wzywam państwa członkowskie, aby podjęły wyzwanie i wreszcie wypracowały realne stanowisko - stwierdził przewodniczący Komisji Rolnictwa PE Norbert Lins.

To wydłużenie czasu na przejście z obecnej do nowej WPR podyktowane jest oczywiście narastającymi opóźnieniem w pracach i nad nowym budżetem, jak i reformą WPR...

Pozostało 75% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 01:01