StoryEditor

Wsparcie dla grup producenckich - jaka jest recepta na współpracę?

Wiele grup producenckich rozwijało się dobrze, dopóki otrzymywały dofinansowanie. Mało zostało tych z krwi i kości, przekonanych, że razem łatwiej. Jednak rynek wręcz wymusza współpracę między rolnikami.
03.10.2023., 13:10h
W pojedynkę rolnik ma bardzo małe możliwości negocjowania ceny, za którą sprzedaje swoje produkty rolne oraz innych warunków transakcyjnych. Szczególnie w Wielkopolsce w czasach II Rzeczypospolitej w okresie międzywojennym w XX wieku, dynamicznie rozwijał się ruch spółdzielczy czy kółka rolnicze. To właśnie z tego ruchu na skalę europejską powstały tak silne dziś organizacje spółdzielcze na Zachodzie. Niestety, w Polsce idea współpracy była jednak wypaczona już po II wojnie, poprzez przymuszanie rolników do kolektywizacji i tworzenie spółdzielni produkcyjnych. Efekt jest taki, że silnych spółdzielni – nie licząc spółdzielni mleczarskich – mamy o wiele za mało.

Grupy producentów rolnych formą ożywienia współpracy

Po wejściu Polski do UE rolnicy otrzymali zachęty do współpracy w postaci dotacji do obrotu generowanego przez zarejestrowane i spełniające wymogi grupy producentów rolnych. Na kanwie ustawy oraz dotacji powstało bardzo dużo nowych grup. Większość z nich niestety skoncentrowała się na skonsumowaniu dotacji, a nie na zbudowaniu trwałego podmiotu, który mógłby wzmocnić pozycję rolnika na rynku. Niestety, dotyczy to wszys...
Pozostało 82% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. grudzień 2024 02:30