Ministra Krzysztofa Jurgiela reprezentował na tym posiedzeniu Ryszard Zarudzki. Polski wiceminister w swoim wystąpieniu podkreślił, że przystępując do dyskusji o przyszłym kształcie WPR po 2020 r. należy ocenić, w jakim stopniu obecna Wspólna Polityka Rolna realizuje cele traktatowe.
Zdaniem polskich władz Wspólna Polityka Rolna nie powinna być przekształcona w politykę żywnościową. Aby w przyszłości zapewnić Unii Europejskiej bezpieczeństwo żywnościowe, WPR powinna koncentrować się na wyzwaniach stojących przed samym rolnictwem, dbając przede wszystkim o opłacalność produkcji, stabilizację rynków rolnych oraz zapewnienie równych warunków konkurencji na jednolitym rynku.
Drugą kluczową sprawą dla polskiego rządu jest to, aby nowe rozwiązania, głównie w zakresie płatności bezpośrednich, zapewniały równe warunki konkurencji na jednolitym rynku.
– Polski rząd czuje się zobowiązany do priorytetowego traktowania tej sprawy, wokół której zawsze był i jest polityczny konsensus w krajowym parlamencie – powiedział podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki. Jego zdaniem istnieje wyraźna sprzeczność między nierównymi dziś stawkami płatności bezpośrednich a zapisami traktatowymi o niedyskryminacji.
Trzecią sprawą bardzo istotną dla Polski jest to, aby nowe rozwiązania pozwalały niwelować różnice w rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich w rozszerzonej UE. Poprawa spójności społeczno-gospodarczej powinna być nadal odzwierciedlona zarówno w wymiarze finansowym, programowym, jak i w proponowanym instrumentarium WPR.
oprac. bcz na odstawie MRiRW
Fot. MRiRW