Przypomnijmy, że podczas Walnego Zgromadzenia KRIR rozważano 3 możliwe terminy przeprowadzenia tych wyborów: 28 lipca, 7 lipca i 9 czerwca br. Podczas głosowania za pierwszym terminem głosowało 14 delegatów, w tym większość Zarządu KRIR z prezesem Wiktorem Szmulewiczem, za drugim terminem opowiedziało się 6 delegatów, a za przeprowadzeniem wyborów 9 czerwca opowiedziało się 5 delegatów, w tym dwóch przedstawicieli Wielkopolskiej Izby Rolniczej. I to właśnie władze WIR postanowiły dalej starać się o to, by wybory do Izb Rolniczych odbyły się wcześniej niż 28 lipca. Prezes WIR Piotr Walkowski (na zdjęciu) wystosował 27 lutego list w tej sprawie do ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Poniżej cytujemy go w całości.
Poznań, 27.02.2019 r.
Szanowny Pan
Jan Krzysztof Ardanowski
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Szanowny Panie Ministrze
Na posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych w dniu 25 lutego 2019 roku uchwalono, że wybory do izb rolniczych VI kadencji odbędą się w dniu 28 lipca br. Wielkopolska Izba Rolnicza zaproponowała, aby dniem wyborów był 9 czerwca, jednak nie zyskał on aprobaty członków KRIR.
Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej, podzielając opinię wielkopolskich rolników zauważa, że proponowany termin 28 lipca przypada na okres najintensywniejszych w roku prac polowych. Przełom lipca i sierpnia to czas żniw, co niewątpliwie wpłynie negatywnie na zainteresowanie wyborami do walnych zgromadzeń izb rolniczych zarówno ze strony tych, którzy zamierzają skorzystać z czynnych, jak i z biernych praw wyborczych. Środek lata nie sprzyja bowiem zabieganiu o głosy wyborców, zbieraniu podpisów do zarejestrowania kandydatów, ani też wysokiej frekwencji wyborczej. Szczególnie tę ostatnią okoliczność należało wziąć pod rozwagę przy wyznaczaniu terminu wyborów w obliczu nasilających się głosów poddających w wątpliwość sens istnienia izb rolniczych. Najważniejszym argumentem dla osób wyrażających ten pogląd jest właśnie niska frekwencja w wyborach do walnych zgromadzeń izb rolniczych. Toteż wydaje się racjonalnym dołożenie wszelkich starań, ażeby zbliżające się wybory cieszyły się jak najszerszym zainteresowaniem członków izb rolniczych.
W opinii Zarządu WIR przyjęcie terminu wyborów pod koniec lipca jest to świadomym działaniem na niekorzyść polskich izb rolniczych. Spodziewana przez nas słaba frekwencja przełoży się bowiem na niekorzystne postrzeganie działań samorządu rolniczego, zarówno przez rolników, jak i decydentów. Swoje stanowisko w sprawie terminu wyborów przekazaliśmy Prezesowi KRIR Wiktorowi Szmulewiczowi już 4 grudnia 2018 roku. Jednak przebieg przedmiotowego głosowania pokazał, że za terminem 28 lipca głosowało 14 osób, w tym większość Zarządu KRIR, z Prezesem Szmulewiczem na czele. Za terminem 7 lipca głosowało 6 osób, a termin 9 czerwca poparło zaledwie 5 osób, w tym obaj przedstawiciele Wielkopolskiej Izby Rolniczej.
W tej sytuacji, nawiązując do wypowiedzi Pana Ministra podczas rolniczej debaty pt. „Wielkopolskie rolnictwo wobec współczesnych zagrożeń” w dniu 13 lutego, apelujemy o podjęcie wszelkich działań zmierzających do odrzucenia terminu wyborów do izb rolniczych przypadającego na okres najintensywniejszych prac żniwnych.
Z poważaniem –
Prezes
Wielkopolskiej Izby Rolniczej
Piotr Walkowski
Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą o izbach rolniczych termin wyborów musi się zmieścić w terminie 60 dni od wygaśnięcia mandatów delegatów obecnej kadencji ( czyli 31 maja ,gdyż ostatnie wybory odbyły się 31 maja 2015 r.), czyli w grę wchodzą niedziele od 2 czerwca do 28 lipca.
Ciekawi jesteśmy Państwa opinii w sprawie terminu tych wyborów. Który termin jest – Państwa zdaniem – najbardziej korzystny dla rolników? Zachęcamy do udziału w naszej sondzie!
StoryEditor
Wybory do Izb Rolniczych – będzie zmiana terminu?
Dwa dni temu pisaliśmy o decyzji, którą podjęła Krajowa Rada Izb Rolniczych podczas poniedziałkowego Walnego Zgromadzenia. Podjęto wówczas większością głosów uchwałę o przeprowadzeniu wyborów do Izb Rolniczych 28 lipca br., a więc w okresie żniw. Jednak niektórzy członkowie KRIR nie chcą się pogodzić z taką decyzją.