Rola izb rolniczych jest przez polityków często marginalizowana, ale działalność rolniczego samorządu w poszczególnych regionach kraju pokazuje, że izby, mimo ustawowych ograniczeń swoich kompetencji, mogą zrobić dla rolników bardzo wiele jeżeli tylko chcą. Silny głos w interesie rolników zawsze będzie słyszalny, dlatego izby mogą i powinny zawsze stawać po stronie gospodarzy, bo do tego celu zostały powołane.
Wybory, które odbędą się 31 maja pozwolą na wskazanie w każdym powiecie członków izby rolniczej V kadencji, która potrwa 4 lata. Najpóźniej do 21 czerwca 2015 roku Zarząd Izby Rolniczej zwołuje pierwsze posiedzenia rad powiatowych, gdzie w głosowaniu tajnym wybiera się jednego przewodniczącego rady powiatowej danej IR oraz jednego delegata do Walnego Zgromadzenia danej IR. Najpóźniej do 12 lipca 2015 roku Zarząd IR zwołuje pierwsze posiedzenie nowego Walnego Zgromadzenia danej IR, gdzie w głosowaniach tajnych wybiera się prezesa Zarządu, wiceprezesa zarządu, trzech członków zarządu, komisję rewizyjną (5 osób) oraz jednego delegata do Krajowej Rady Izb Rolniczych.
W każdej z polskich gmin będzie czynny 1 lokal wyborczy, w którym od godz. 8:00 do 18:00 swój głos będą mogli oddać wszyscy uprawnieni, a są nimi z mocy ustawy:
- osoby fizyczne i prawne, będące podatnikami podatku rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym;
- osoby fizyczne i prawne, będące podatnikami podatku dochodowego z działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych i podatku dochodowym od osób prawnych;
- członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych posiadający w tych spółdzielniach wkłady gruntowe.
Obecna sytuacja w polskim sektorze rolnym jest trudna, dlatego tym bardziej rolnicy muszą wybrać w tych wyborach takich przedstawicieli, którzy będą prawdziwie reprezentować ich interesy. bcz, pł