Ze wstępnych danych wynika, że frekwencja wyborcza była jeszcze wyższa niż w I turze wyborów i wyniosła 68,9%. To kolejny rekord wyborczy w Polsce po odzyskaniu pełnej niepodległości w 1989 roku. W pierwszej turze – zgodnie z oficjalnymi danymi PKW – głos oddało 64,51 proc. uprawnionych obywateli.
Jak głosowali mieszkańcy wsi?
Z danych Ipsos wynika, że najwięcej głosów wyborców mieszkających na wsi zdobył prezydent Andrzej Duda – poparło go 63,2% głosujących. Wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski zdobył w tej grupie 36,8% głosów. W miastach wygrał kandydat KO, a im większy ośrodek miejski, tym jego przewaga większa. Największe poparcie Trzaskowski zdobył w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców – 66,5%.
Jak głosowano w województwach?
Z pierwszych sondażowych danych wynika, że ubiegający się o fotel prezydenta Rafał Trzaskowski wygrał w dziewięciu województwach, położonych w północno-zachodniej Polsce. Były to: zachodniopomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, dolnośląskie, opolskie i śląskie.
Urzędujący prezydent Andrzej Duda wygrał w siedmiu województwach: podlaskim, mazowieckim, lubelskim, łódzkim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim.
Aktualizacja 13.07.2020 godz. 7:41
W opublikowanych w nocy wynikach badaniu late poll Andrzej Duda uzyskał 51% głosów, a Rafał Trzaskowski 49%. Frekwencja została obniżona z 68,9% do 67,9%.
Na godz. 8:00 zaplanowana jest konferencja prasowa Państwowej Komisji Wyborczej. Być może wtedy poznamy oficjalne wyniki Wyborów Prezydenckich 2020.
Źródło: TVP Info
Grafika: TVP Info