StoryEditor

Wybory samorządowe 2024 – kogo i kiedy będziemy wybierać?

W poniedziałek 15 stycznia br. Premier Donald Tusk ogłosił terminy wyborów samorządowych. Zarówno I jak i II tura odbędą się w kwietniu. Tusk zaznaczył również, że kalendarz wyborczy zostanie przekazany Państwowej Komisji Wyborczej.
16.01.2024., 11:34h

Wybory samorządowe 2024 - terminy

Zgodnie z Kodeksem Wyborczym, wybory samorządowe muszą odbyć się między 31 marca a 23 kwietnia 2024 roku. Dlatego też premier polskiego rządu ogłosił, że wybory samorządowe 2024 odbędą się w dniach 7 (I tura) i 21 kwietnia (II tura).

Premier podkreślił, że ta decyzja rozpoczyna oficjalny kalendarz wyborczy związany ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi. Donald Tusk zaznaczył również, że utrzymuje stały kontakt z przedstawicielami samorządów. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji Państwowej Komisji Wyborczej, co według premiera jest formalnością, przystąpi się do organizacji tych kluczowych wyborów z perspektywy lokalnych wspólnot i życia codziennego obywateli.

Zobacz także: Słuchanie radia w ciągniku – jakie stawki abonamentu w 2024?

- Mam nadzieję, że kwiecień stanie się dobrym miesiącem dla polskiej samorządności - podkreślił Donald Tusk. Oznacza to, że kwiecień 2024 roku będzie okresem istotnym dla demokratycznego procesu wyborczego w Polsce, gdzie społeczności lokalne będą miały okazję wybrać swoich przedstawicieli na różnych szczeblach samorządowych.

Kogo będziemy wybierać w tym roku?

Wybory do samorządu to nie jedyne wybory, jakie w tym roku odbędą się w Polsce. 

Unia Europejska formalnie ustaliła terminy wyborów do Parlamentu Europejskiego na 6-9 czerwca 2024 roku. Te daty są zgodne z unijną ordynacją wyborczą, która przewiduje organizację wyborów do PE co pięć lat, od czwartku do niedzieli, zwykle w pierwszym pełnym tygodniu czerwca. Decyzja została potwierdzona przez państwa członkowskie podczas posiedzenia Rady UE. Zgodnie z unijnymi przepisami, władze państw członkowskich teraz ustalą termin lub terminy w okresie od 6 do 9 czerwca 2024 roku, w których odbędą się wybory w ich kraju. Proces ten będzie zgodny z odpowiednimi ramami prawnymi i konstytucyjnymi każdego państwa.

Historia wyborów europejskich sięga 1979 roku, kiedy to odbyły się pierwsze tego typu głosowania. Od tego czasu wybory do Parlamentu Europejskiego są organizowane co pięć lat. Ostatnie miały miejsce w dniach 23–26 maja 2019 roku.
 

na podst. Tygodnik-rolniczy.pl

Fot: Canva

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 19:06