StoryEditor

Wymiana działek pomiędzy producentami mleka i warzyw zbija koszty

Rolnicy jednej z wielkopolskich gmin już od kilkunastu lat wymieniają się swoimi działkami dla utrzymania płodozmianu. 
22.06.2020., 15:06h
Wymiana ta ma miejsce w słynącej z towarowej produkcji warzyw gminie Nowe Skalmierzyce w powiecie ostrowskim, gdzie na równie towarową skalę rozwinięta jest produkcja mleka. Przeciętne tutejsze gospodarstwo liczy kilkadziesiąt hektarów, niemal do 80% działek doprowadzone są wodociągi, studnie głębinowe, stosowane jest nawadnianie i deszczowanie.

– Wymieniamy się w proporcji hektar za hektar co dwa, trzy lata. Zbieramy warzywa gruntowe i ziemniaki, oddajemy działki producentom mleka pod uprawę kukurydzy na kiszonkę, zbóż i lucerny – deklarują producenci warzyw.

– Po lucernie na zielonkę jest najlepsze stanowisko pod cebulę, ale stosujemy różne płodozmiany. W ten sposób uzyskujemy wyższe plony średnio o 40%. Warzywa są zdrowsze, oszczędzamy na chemii, w ten sposób naturalnie walczymy ze szkodnikami i chorobami – uzupełnia Antoni Bęcki z Biskupic, który uprawia warzywa w 34-hektarowym gospodarstwie.
To on jeszcze w 2004 r. zainicjował taką współpracę. Inni poszli za jego przykładem.

– Po warzywach mamy wyższe plony zbóż i kukurydzy, mniej kupujemy nawozów i środków ochrony roślin – odpowiadają producenci mleka.

– Na razi...
Pozostało 27% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Andrzej Sawa
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 19:50