StoryEditor

Wynalazki rolników: Przedłużacz z rozdzielnią prądu

Pomysł naszego Czytelnika to rozwiązanie problemów z zasilaniem urządzeń z różnymi wtyczkami. Duże znaczenie ma także kierunkowy przełącznik obrotów.
28.04.2017., 16:04h

- Prąd to była dla mnie kiedyś czarna magia – tak o swoich umiejętnościach jako elektryka mówi Tomasz Makowski z Brzeźna w woj. kujawsko-pomorskim. Młody rolnik zbudował w ub. roku mobilną rozdzielnię prądu z przedłużaczem o długości 50 m. 

 

Uniwersalne źródło zasilania

- Mój wynalazek obsłuży każde urządzenie, bez względu na rodzaj gniazda zasilającego i kierunek obrotów – tak o swoim wynalazku mówi konstruktor. Do rozładunku ziarna w żniwa wykorzystuje się najczęściej dwa przenośniki ślimakowe. W gospodarstwie jest kilka żmijek. Jedna z nich zawieszona jest na poddaszu do konstrukcji dachu. Ułatwia nasypanie ziarna w każdy zakątek magazynu. – Czasami trzeba pożyczyć od sąsiada przenośnik lub inne urządzenie zasilane elektrycznie i niekiedy jest problem z dopasowaniem wtyczki i kierunku obrotów – mówi rolnik.

Rozdzielnia w pełnym zakresie rozwiązuje problem z zasilaniem odbiorników z różnymi wtyczkami nowego i starego typu. Urządzenie podłączane jest do sieci elektrycznej gospodarstwa gniazdem starego typu, na cztery płaskie bolce. Długi przedłużacz nawinięty jest na obrotowym bębnie. Na drugim końcu przewodu, tuż obok korby do zwijania, jest zamontowane gniazdo nowego typu na 5 bolców. Jeśli odbiornik ma wtyczkę takiego typu, trzeba ją podłączyć właśnie w tym miejscu.

 

Różne gniazda zasilające

Jeśli odbiornik ma inną wtyczkę, trzeba skorzystać z jednego z pięciu gniazd zainstalowanych na rozdzielni prądu. Jednak, aby prąd trafił do któregoś z nich, trzeba do gniazda na 5 bolców w pobliżu korby do zwijania przedłużacza włożyć wtyczkę z krótkim przewodem. Wtedy energia trafia na bezpieczniki rozdzielni. Jeśli świeci się kontrolka przy bezpiecznikach, urządzenie jest pod napięciem.

 

 Z bezpieczników prąd trafia do dwóch gniazd zainstalowanych na górze urządzenia. Jedno z nich (A) to gniazdo nowego typu 16 A na 4 bolce, a kolejne (C) to gniazdo starego typu na 4 bolce. W tych gniazdach kierunek prądu jest taki sam, jak w gnieździe zasilającym całą rozdzielnię. Jeśli trzeba zmienić kierunek obrotów w odbiorniku, należy skorzystać z takich samych gniazd (B, D) zainstalowanych tuż obok. Prąd, który do nich trafia kierowany jest przez przełącznik kierunkowy.

 

Pełna wersja artykułu zamieszczona jest w "top agrar Polska" 5/2017 od str. 152.

Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. styczeń 2025 20:37