Projekt ustawy jest realizacją zapowiedzi wzmocnienia nadzoru nad ubojem zwierząt rzeźnych oraz bezpieczeństwem produktów pochodzenia zwierzęcego składanych po wykryciu, na początku roku afery z nielegalnym ubojem bydła w jednej z mazowieckich rzeźni. Ówczesna sytuacja pokazała wiele mankamentów, które teraz rząd chce zlikwidować.
W projekcie ustawy znalazły się następujące zmiany:
• wyposażenia wszystkich rzeźni w obowiązkowy monitoring
W związku z kosztami z tego obowiązku, będą wyłączone małe rzeźnie. Naruszenie tego obowiązku będzie podlegało sankcji w postaci kary administracyjnej.
• prowadzenia ewidencji leczenia zwierząt gospodarskich w formie chronologicznie wypełnianej książki w miejsce dotychczasowego zbioru odrębnych dokumentów;
Obecne przepisy przewidują, że oryginały stron dokumentacji leczenia zwierząt są pozostawione przez lekarza weterynarii u rolnika, a kopia każdej strony pozostaje u lekarza weterynarii. Zdaniem MRiRW nie zabezpiecza to w pełni przed popełnianiem, również świadomie, błędów w prowadzeniu przez rolników ewidencji leczenia zwierząt.
Biorąc pod uwagę doświadczenia zebrane w t...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Wzmocnienie Inspekcji Weterynaryjnej i reforma ustawy nadzoru nad rzeźniami
Wzmocnienie Inspekcji Weterynaryjnej i zaostrzenie przepisów gwarantujących bezpieczeństwo żywności. Resort rolnictwa przedstawił szczegóły ustawy, którą zajmie się już nowy Sejm.