Aktualnie trwają prace dotyczące opracowania Krajowego Planu Strategicznego w ramach nowej perspektywy Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2021–2027. Interwencja w sektorze produktów pszczelich będzie obowiązkowa.
Zgodnie z projektem unijnego rozporządzenia na interwencje w sektorze pszczelarskim z budżetu UE, Polska uzyska kwotę ponad 5 mln euro na rok, i co najmniej taka sama kwota ma być przyznana z budżetu krajowego, bo państwa członkowskie mogą jeszcze zapewnić dodatkową pomoc finansową do 100% wydatków. Zatem roczny budżet interwencji w sektorze produktów pszczelich dla Polski w ramach Krajowego Planu Strategicznego jest szacowany na ponad 42 mln zł.
Jest to blisko 30% wzrost nakładów na pszczelarstwo w stosunku do aktualnie realizowanego wsparcia w ramach Krajowego Programu Wsparcia Pszczelarstwa w Polsce na lata 2020–2022.
W ramach programu przewiduje się 6 strategicznych działań, które będą wspierane z tego budżetu:
1. Wspieranie podnoszenia poziomu wiedzy pszczelarskiej - celem interwencji jest poprawa poziomu wiedzy z zakresu prowadzenia gospodarki pasiecznej. Zakłada się, że beneficjentami interwencji będą organizacje pszczelarskie, ...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Wzrost wydatków na pszczelarstwo
Szykuje się znaczny wzrost wydatków na pszczelarstwo. Od 2021 r. roczne wsparcie sektora ma wynieść nawet 42 mln zł i będzie wyższe od obecnego o 1/3.