StoryEditor

XII Forum Zootechniczno-Weterynaryjne w Poznaniu

O tym jak ważna jest integracja środowiska zootechników i lekarzy weterynarii przekonaliśmy się już po raz kolejny na XII Forum Zootechniczno-Weterynaryjnym, które odbyło się 14-15 kwietnia w murach Biocentrum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
20.04.2016., 13:04h

Tegoroczne spotkanie zostało poświęcone pamięci profesora dr. hab. Stanisława Izydora Rungego, którego sylwetka i życiorys zostały przybliżone przez rodzinę naukowca. Dzięki czemu uczestnicy mieli możliwość poznania osoby Profesora jako wybitnego naukowca i praktyka, znakomicie łączącego środowisko lekarzy weterynarii i zootechników. Wykłady oraz dyskusje prowadzone były w obrębie tematu „Choroby metaboliczne przeżuwaczy i zwierząt monogastrycznych”.

Pierwszy dzień - przeżuwacze
Pierwszy dzień forum dotyczył chorób metabolicznych przeżuwaczy. Naukowcy i praktycy zwracali szczególną uwagę na:

  • problem żywieniowy oraz dobrostan utrzymywanych zwierząt jako czynnika  wpływającego na produktywność i zdrowie zwierząt,
  • żywienie cieląt i odchów jałówek, jako jeden z najważniejszych czynników determinujących wydajność życiową wysoko wydajnych krów mlecznych wraz z przedstawieniem nowych koncepcji żywienia cieląt i odchowu jałówek, potwierdzonych badaniami, co mogło dostarczyć praktykom wskazówek poprawy tego zagadnienia w ich stadach.

Naukowcy przybliżyli także problem występowania, przebiegu oraz możliwości zwalczania wielu chorób metabolicznych przeżuwaczy. Temat ten dał pole do dyskusji i wymiany doświadczeń. Praktycy podzieli się swoją wiedzą zdobytą podczas hodowli, opisując stosowane przez siebie rozwiązania i systemy, które mogły być dla wielu młodych hodowców „przepisem na sukces”.

Drugi dzień - trzoda i drób
Drugi dzień forum został podzielny na dwa bloki tematyczne. Pierwszy dotyczył trzody chlewnej, drugi natomiast drobiu. Omawiano choroby metaboliczne u tych dwóch gatunków zwierząt, ale nie tylko. Zarówno prowadzący, jak i uczestnicy w dyskusji nie szczędzili komentarzy na temat obecnej sytuacji na rynku trzody chlewnej, wskazując wiele problemów. Padły głosy, że „budowa chlewni w obecnych realiach graniczy z cudem”.

Duża liczba uczestników zarówno studentów, doktorantów i magistrów (z różnych uczelni w Polsce), lekarzy weterynarii, zootechników, a także wydłużony czas trwania forum utwierdził organizatorów, że warto urządzać takie spotkania i dzielić się doświadczeniami branżowymi.   md

Na zdjęciu: prof. dr hab. Stanisław Izydor Runge

Fot. PTZ

Aleksandra Galus
Autor Artykułu:Aleksandra Galus

redaktor, specjalista ds. automatyzacji treści

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 11:35