W zakładach rolnych oceniano:
- współczynniki wypadkowości, ciężkości oraz wielkość składki wypadkowej,
- bezpieczną organizację pracy przez pracodawców ze szczególnym uwzględnieniem ograniczenia zagrożeń,
- modernizację służącą zmniejszaniu uciążliwości ręcznych prac transportowych.
Krajowa Komisja Konkursowa w kategorii zakładów rolnych przyznała pierwsze miejsce Ośrodkowi Hodowli Zarodowej Przerzeczyn Zdrój Sp. z o. o. z Gilowa w woj. dolnośląskim. Podstawę działalności spółki stanowi hodowla bydła oraz produkcja mleka trzech ras: polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej odmiany czerwono-białej i dwóch ras zachowawczych polskiej czerwono-białej i polskiej czerwonej. Średnia liczebność stada wynosi 1150 sztuk, w tym 500 krów mlecznych. Produkcja roślinna prowadzona jest na potrzeby hodowli krów. Uprawiane są: pszenica, jęczmień, rzepak i kukurydza. Spółka użytkuje 2710 ha gruntów i zatrudnia 63 pracowników.
W przypadku gospodarstw indywidualnych ocenie konkursowej podlegały:
- organizacja obejścia i podwórza gospodarstwa,
- ład i porządek w obrębie podwórza, zabudowań i stanowisk pracy,
- stan techniczny budynków inwentarskich i gospodarczych,
- stan techniczny maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w gospodarstwie rolnym,
- warunki obsługi i bytowania zwierząt gospodarskich,
- wyposażenie w ubrania robocze i środki ochrony osobistej,
- przechowywanie środków ochrony roślin i innych substancji niebezpiecznych,
- estetykę gospodarstw,
- zastosowane rozwiązania organizacyjne, technologiczne i techniczne wpływające na bezpieczeństwo osób pracujących i przebywających w gospodarstwie rolnym.
Za najbezpieczniejsze gospodarstwo rolne w kraju uznano gospodarstwo Państwa Agaty i Zbigniewa Przyjemskich z Kamieńczyc w woj. świętokrzyskim. Prowadzą oni gospodarstwo o roślinnym profilu produkcji na 24 ha gruntów. Głównym kierunkiem produkcji jest uprawa warzyw – marchwi, pietruszki, pasternaku i buraka ćwikłowego. Ich bezpieczne, piękne i dochodowe gospodarstwo ma swoją prawie 30 letnią historię, która rozpoczęła się w 1989 r. gdy Pan Zbigniew odziedziczył 7 ha gospodarstwo rodziców. Kiedy to 4 lata później dołączyła do niego żona rozpoczął się okres sukcesywnego rozbudowywania i modernizowania gospodarstwa. Wieloletnie doświadczenie, a także współpraca z producentami środków do produkcji rolnej oraz kontakty i szkolenia w grupie producenckiej zaowocowały wysoką wydajnością i jakością produkowanych warzyw.
Podczas dzisiejszej gali nie zabrakło także przemówienia ze strony Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jana Krzysztofa Ardanowskiego.
–W krajach Europy Zachodniej współpraca rolników w zakresie wykorzystywania tej najbardziej wydajnej i najnowocześniejszej techniki jest o wiele bardziej rozwinięta niż u nas. Wielkie maszyny, które mogą obrobić setki hektarów są we wspólnym władaniu. Powstają organizacje, kółka maszynowe oraz różnego rodzaju formy spółdzielcze, które pozwalają korzystać z tej drogiej nowoczesnej techniki wielu rolnikom. My musimy w rolnictwie twardo liczyć koszty. Wszędzie na świecie bardzo intensywnie myśli się nad obniżaniem kosztów. Wspólne użytkowanie maszyn może istotnie wpłynąć na zmniejszenie kosztów inwestycji w rolnictwie – mówił, jednocześnie zwracając się do organizacji rolniczych, aby zachęcały rolników do wspólnego użytkowania maszyn. Podkreślał korzyści wynikające z takowych działań.
XVI Konkurs „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” odbywał się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości 1918-2018.