StoryEditor

Zaiskrzyło na Walnym Wielkopolskiej Izby

Przetargi na dzierżawę ziemi z ANR powinny być przejrzyste – grzmieli dziś rolnicy na Walnym Wielkopolskiej Izby Rolniczej.
18.04.2016., 15:04h

Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej otrzymał dziś absolutorium za 2015 r. Jednak w czasie spotkania zaiskrzyło. Poszło o przetargi na dzierżawę gruntów z ANR. Przy tak dużym głodzie ziemi wywołują one wiele emocji i podejrzeń wśród rolników. Rolnicy domagają się, by system przetargowy był przejrzysty. Konkretnie chodzi o to, by ANR upubliczniała wykaz tych osób, z którymi zawierać będzie umowy dzierżawy po rozstrzygnięciu danego przetargu.

Samorządowcy z Wielkopolski, którzy spotkali się dziś w Poznaniu, wnioskowali też o zmianę mechanizmu dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany. Ich zdaniem ustawa z 10. lipca 2015 r. w zakresie dopłat do materiału siewnego od 2016 roku nie określa bowiem stawki bazowej będącej podstawą wyliczeń. Znane są jedynie współczynniki wynoszące „1” dla zbóż, „1,6” dla roślin strączkowych oraz „5” dla ziemniaków. Stąd postulat samorządu, by od 2017 r. stawkę bazową ustalić na poziomie 100 zł. Mimo rosnących kosztów produkcji będzie to i tak kwota bazowa sprzed kilku lat.

Izbowcy alarmowali też, że aktualnie ARR odmawia niektórym rolnikom prawa do wsparcia, jeśli sprzedane przez nich świnie zostały wyeksportowane lub rzeźnia do której trafiły, nie zgłosiła we właściwym terminie ich uboju. Rolnik nie ma żadnego wpływu na to, co dalej dzieje się ze sprzedanymi zwierzętami, gdyż dokonał zgłoszenia ich sprzedaży terminowo. Także pośrednik zgłosił zakup i sprzedaż. Natomiast odbiorca końcowy tzn. rzeźnia nie dopełnia często obowiązku zgłoszenia uboju, co jest powodem sankcjonowania rolnika.

Podobnie jest w sytuacji eksportu sprzedanych zwierząt. Rolnikowi nie należy się pomoc, pomimo, że nie ma on wpływu na dalsze przemieszczenia zwierząt. Dlatego samorząd chciały wystąpić do ministra rolnictwa wykreślenie zapisów z Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie realizacji przez Agencję Rynku Rolnego zadań związanych z ustanowieniem tymczasowej nadzwyczajnej pomocy dla rolników w sektorach hodowlanych (Dz.U. 2016 poz.141) dotyczących udzielenia wsparcia do świń, pod warunkiem poddania tych świń ubojowi w terminie do 7 stycznia 2016 r.

Inne postulaty izby

  • W ministerstwie środowiska trwają konsultacje projektu ustawy „Prawo wodne”. Zmiany, jakie są proponowane w projekcie w znaczący sposób wpłyną na zwiększenie kosztów funkcjonowania działów produkcji rolnej. Proponowane stawki podatku za korzystanie z wód powierzchniowych i głębinowych w znaczący sposób zwiększą koszty produkcji rolnej. Izby są oburzone faktem, że nie uwzględniono ich organizacji w konsultacjach społecznych.
  • Rząd pracuje też nad projektem zmiany ustawy o ochronie zwierząt, które zmierzają do całkowitego zakazu rytualnego uboju zwierząt. Samorząd chce wystąpić do ministra rolnictwa z petycją o nieuwzględnianie takich zmian prawnych, które pogorszą opłacalność hodowli bydła i drobiu.
  • W związku z planowanym na 1 stycznia 2017 r. wejściem w życie nowelizacji Ustawy Paszowej wprowadzającej „zakaz wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych oraz organizmów genetycznie modyfikowanych przeznaczonych do użytku paszowego” izby domagają się podjęcia działań umożliwiających rozwój hodowli i przemysłu paszowego w Polsce.
  • Rada Powiatowa z Słupcy wnioskuje, by przetargi dotyczące powiatu słupeckiego odbywały się w ANR - Sekcja Zamiejscowa Gospodarowania Zasobem w Malińcu, a nie w OT ANR w Poznaniu. Natomiast radni z Krotoszyna chcą natychmiastowego uruchomienia zgodnie z ustawą przez Prezesa ANR procedury odkupu gruntów rolnych nabytych w trybie bezprzetargowym z zasobów Spółki Rusko w ramach umowy dzierżawy z ANR.

Na podst. informacji WIR opr. pł

Fot. Łuczak

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. listopad 2024 07:09