Monitoring skarbowy i kary
Ustawa o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów – bo o niej mowa – jest częścią wdrażanego od roku tzw. Pakietu Transportowego. Obejmie ona też rolników, wprowadzając ograniczenia w nabyciu ON. Nic dziwnego, że właściciele gospodarstw są przerażeni wizją nowych regulacji, ponieważ za ich nieprzestrzeganie nowych przepisów grożą wysokie kary – od 10 do 20 tys. zł!
Zgodnie z nowym prawem, zakup paliwa rolniczego do gospodarstwa będzie podlegał monitoringowi przez organy celno-skarbowe za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych. Dla rolników będzie to dotyczyło przede wszystkim przewozu ON w ilości powyżej 500 litrów (+/- 10%), jednorazowo i to w każdym przypadku, nawet gdy rolnik będzie tylko nabywcą (kupującym).
Dostawca paliwa może pomóc rolnikowi
O tych zasadach informowaliśmy Państwa już tydzień temu. Jednak okazuje się, że rolnicy mogą przerzucić całą biurokrację, która – zgodnie z nowym prawem – znajduje się po ich stronie na firmę dostarczającą im paliwo na podwórko. Ustawodawca przewidział taką możliwość i niektóre firmy informują już o tym swoich klientów.
To spore udogodnienie dla rolników, bo konieczność zgłaszania za pośrednictwem Platformy odbioru paliwa niemal od razu, zwłaszcza w okresie spiętrzenia prac polowych, dla wielu gospodarzy jest uciążliwa.
Nowe obowiązki dostawcy paliwa i rolnika
Przypomnijmy, jakie obowiązki na dostawcę paliwa i rolnika nakłada nowa ustawa:
• W przypadku rolników nabywających ON od hurtowników z obcym transportem, obowiązek zgłoszenia dostawy spoczywa na „podmiocie wysyłającym”, który dla danej dostawy otrzymuje od KAS unikalny numer referencyjny (ważny 10 dni).
• Numer ten przekazuje się przewoźnikowi, który z kolei powinien go przekazać odbiorcy końcowemu (rolnikowi).
• Przewoźnik przed rozpoczęciem przewozu musi uzupełnić w systemie elektronicznym (przez Internet) swoje dane.
• Po dokonaniu dostawy rolnik (podmiot odbierający), najpóźniej w następnym dniu roboczym, zgłasza do systemu informację o odbiorze towaru.
• W przypadku, gdy rolnik sam wykonuje przewóz ON, np. zakupionego na stacji paliw, także powinien najpierw zgłosić przewóz do KAS i uzyskać numer transakcji.
• Bez okazania tego numeru sprzedawca nie ma prawa sprzedać paliwa – stąd informacje w stacjach paliw, jakie pojawiły się na początku kwietnia, że bez numeru sprzedaje się np. tylko 480 l paliwa.
• Po przywozie paliwa do gospodarstwa należy najpóźniej do końca następnego dnia roboczego zgłosić ten fakt do Systemu.
Czytaj także:
Uwaga rolnicy! Na stacji kupicie tylko do 480 litrów ON
Ile paliwa można przechować w gospodarstwie?
Koniec z paliwem w beczkach? Uwaga na nowe przepisy!
bcz, współpraca: pł, rw
Fot. Czekała